02/03/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 18 16 17 24 - 75 -
Athens Bucks 10 11 13 5 - 39 -

Όλο και πιο κοντά στα playoff οι Brooklyn Bets!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Brooklyn Bets όντας  καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού επιβλήθηκαν τον Athens Bucks με το εμφατικό 75-39.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Μάριο Αγγελόπουλο με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα  . Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Μάκης Αμανατίδης  είχε 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτήν την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού  η παρέα του Αμανατίδη  πήραν τα ηνία στο σκορ, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 18-10. Ο Πουλόπουλος σε αυτό το διάσημα πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ  τον ακολούθησε σε απόδοση ο επίσης πολύ καλός Θεοδωρόπουλος(5π). Στην αντίπερα όχθη, ο Σπυριδώνης αποτέλεσε το πλέον διακριθέντα της ομάδας του με 7 πόντους παλμαρέ του.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκανε στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να αυξήσουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους και εν τελεί  το κατάφεραν, καθώς έκλεισαν το ημίχρονο στο συν δεκατρία με σκορ 34-21. Ο Πουλόπουλος ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του για ακόμη μία φορά, πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους ενώ πολύτιμη ήταν η προσφορά του Σάλλαρη(3π) έξω από τη γραμμή των 6,75. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Αμανατίδης και Δανίας πλήγωσαν τον αντίπαλο με 4 πόντους ο καθένας μέσα από το ζωγραφιστό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Bets συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους στις δυο πλευρές του γηπέδου, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Αγγελόπουλο(7π) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 51-34.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματέας να βρίσκει τους Bets να πανηγυρίζουν ακόμη μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 75-39.

Οι Brooklyn Bets  είχαν 22/43 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 1/8 βολές, 45 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/45 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 4/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 16 λάθη.

Brooklyn Bets(Παναγιώτου) : Αγγελόπουλος 13, Αγρέβης 3, Δαραμούσκας 6, Θεοδωρόπουλος 12, Κουρούμαλής 4, Μπαμπάτσικος 5, Πουλόπουλος 16, Ρούσσος 6, Σάλλαρης 10.

Athens Bucks(Αμανατίδης) : Αμανατίδης 10, Δανίας 3, Περικός 3, Ρετουνιώτης 10, Σπυριδώνης 9, Χριστόπουλος 4.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση των Αγγελόπουλο, Θεοδωρόπουλο και Πουλόπουλου!