07/06/2023
Ναυάγια 19 5 17 11 - 52 -
Melisses BC 2 14 12 12 - 40 -

Όλο και πιο κοντά στα playoff τα Ναυάγια!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development Summer League, τα Ναυάγια διατήρησαν ακέραιες τις ελπίδες τους για πρόκριση στα playoffs, καθώς όντας καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού νίκησαν τις Melisses με σκορ 52-40.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με σπασμένα τα φρένα, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αλλά και τους Καραβασίλη(10π) και Καριατλή(7π) σε εξαιρετική κατάσταση, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 19-2.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν τον αντίπαλο με ακριβώς το ίδιο νόμισμα, αφού έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους, περιόρισαν τα Ναυάγια στους 5 πόντους και με τον Μαυρεδάκη(7π) να ηγείται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο μείον οκτώ με σκορ 24-16!

Οι φωνές του Λουκά Καραβασίλη στο ημίχρονο ξύπνησαν τους συμπαίκτες του, καθώς τα Ναυάγια επέστρεψαν στο παρκέ αγριεμένα, έλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Καραβασίλη να πραγματοποιεί για ακόμη μία φορά εξαιρετική εμφάνιση, έκλεισαν την προτελευταία στην στροφή του αγώνα σε θέση ισχύος με σκορ 41-28.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά ασφαλείας που είχαν δημιουργήσει έναντι των αντιπάλων τους, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 52-40.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Λουκάς Καραβασίλης με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα! Στην αντίπερα όχθη, ο Στέφανος Μπουγιούκος είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Τα Ναυάγια είχαν 16/42 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 2/5 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο  και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/40 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 5/14 βολές, 40 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 12 λάθη.

Ναυάγια(Καραβασίλης): Ασημακόπουλος 2, Βεντούρης, Γιώργης 2, Θωμάς 2, Καραβασίλης 20, Καραμπεσίνης 11, Καριατλής 11, Νομικός 4,Τζιβιτζής.

Melisses(Μπάνος): Γανωτάκης, Κοντοπάνος, Μαυρεδάκης 11, Μπάνος 3, Αλέξιος Μπουγιούκος, Στέφανος Μπουγιούκος 15, Παπαδιάς, Πάτσης 9, Φράγκος 2.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Καραβασίλη!