20/11/2023
West Kings 10 25 15 17 - 67 -
New World Fix 12 14 17 16 - 59 -

Όλο κι ανεβαίνουν οι West Kings!

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί έδωσαν χθες το βράδυ στο ΓΣΠ οι West Kings, καθώς για τη δέκατη αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν τους New World Fix με 67-59 και πήραν το τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους New World Fix να προηγούνται με 10-12, έπειτα από 4 πόντους του Ζωιτού και άλλους τόσους του Ρωμοσιού. Ο Κοζομπόλης και ο Σιάποντης με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Γεωργούσης και Σταυρούλης.

Στη δεύτερη περίοδο οι West Kings είχαν ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο στα μισά της περιόδου με ένα 15-0 σερί και με δύο τρίποντα του Πεζούλα, 6 πόντους του Μπονάτσου, 4 του Σταυρούλη και 4 του Κοζομπόλη, βρέθηκαν στο +10 (33-23) και πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 35-26. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Ρωμοσιού, οι 4 του Diallo και το τρίποντο του Λογγίτση.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Μαρφαντά άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με 5 πόντους του Σιάποντη, 5 του Σταυρούλη και 4 του Γεωργούση, διατήρησε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 50-43! Το δίδυμο Ζωιτού - Diallo με 4 πόντους έκαστος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση του συγκροτήματος του Τασιούδη, ενώ από 3 είχαν οι Santaniello και Σταματόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 50-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Βασιλιάδες" έπαιξαν άψογα με τον χρόνο και με δράστες στην επίθεση τους Σταυρούλη, Πεζούλα, Κοζομπόλη, Γεωργούση  και Βήττα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 67-59. Για τους "Μπυρόβιους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ρωμοσιός και Σταματόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 19/39 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/16 βολές, 20/53 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 7 τάπες.

Betsson MVP των West Kings ο Σταυρούλης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές και 6/ι δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Σταματόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 2/5 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 5 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

West Kings (Μαρφαντάς - Σπυρόπουλος): Σταυρούλης 17, Κυρμίζογλου, Βήττας 7 (1), Γεωργούσης 10, Κοζομπόλης 9, Μπονάτσος 7, Πεζούλας 9 (3), Σιάποντης 8 (2)

New World Fix (Τασιούδης): Σταματόπουλος 7, Diallo 12, Ζαμπέτης, Santaniello 5, Ζωιτός 8, Λογγίτσης 3 (1), Παναγιωτάκης 1, Ρωμοσιός 23 (2)

Τι μας άρεσε: Η άψογη αμυντική λειτουργία των West Kings στα κρίσιμα σημεία του αγώνα!