25/01/2024
Retro Pacers 15 4 14 17 - 50 -
Kill Beer 23 7 22 9 - 61 -

Όλο κι ανεβαίνει η Kill Beer!

Ακόμη μια μεγάλη νίκη πήρε η Kill Beer στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Retro Pacers με 50-61 και ξέφυγε περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Kill Beer, καθώς με τρία τρίποντα του Τσοκαντά, το ένα buzzer beater από το κέντρο, 4 πόντους του Παντελόπουλου και τριποντάκι του Μπογέα, προηγήθηκε με 15-23. Ο Κουφόπουλος ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 15 πόντους της ομάδας του.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με νέο τρίποντο του Τσοκαντά και καλάθια των Τσελίκη - Παντελόπουλου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +13, 17-30. Το σκορ του πρώτου μέρους, 19-30, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Retro Pacers ο Βέλλης, ενώ νωρίτερα ένα δίποντο είχε ο Μπουρμπόν.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παντελόπουλου, αφού με 10 πόντους του Τσελίκη, 4 του Θανάση, 4 του Κοτσομύτη και τρίποντο του Μπογέα, έφτασε στο +19, 33-52. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Βέλλη και τους 5 του Καζαφέρη. Σκορ τρίτης περιόδου 33-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Retro Pacers έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και με 6 πόντους του Γεωργάρα και τρίποντα των Μπουρμπόν - Καζαφέρη, μείωσαν από τους 24 στους 12, 45-57, 5:00 για τη λήξη. Στο υπόλοιπο του αγώνα η Kill Beer διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μπογέα, Τσελίκη και Παντελόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 50-61.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 17/49 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/9 βολές, 17/45 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Retro Pacers ο Γεωργάρας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/14 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP της Kill Beer ο Τσελίκης με 18 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 7/12 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Γεωργάρας 10, Βέλλης 7, Βαμβακάρης 4, Καζαφέρης 10 (1), Κουφόπουλος 11, Μπουρμπόν 8 (2), Πουλαδάκης

Kill Beer (Παντελόπουλος): Μπογέας 13 (3), Θανάσης 4, Κοτσομύτης 7, Τσελίκης 18 (1), Παντελόπουλος 6, Τσοκαντάς 13 (4)

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από την Kill Beer!