04/10/2021
Athens Crips 20 17 25 15 - 77 -
La Bola De Papel 13 14 1 6 - 34 -

Ολοκληρωτικό μπάσκετ από τους Athens Crips !

Στο κλειστό της All Star Arena  για τη διοργάνωση του Basketaki Cup , οι Athens Crips πέτυχαν τη δεύτερη νίκη στο θεσμό , καθώς συνέτριψαν τη La Bola De Papel με 77-34 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα  τον Γιάννη Λαφτσή , καθώς  βοήθησε  και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε  στους αιθέρες και  τελείωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Το πρώτο δεκάλεπτο θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο. Αρχικά  ο Γιγουρτάκης  και η παρέα του προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους διαφορά , 6-2 , με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και με ένα σερί 4-11 να παίρνουν κεφάλι στο σκορ , 10-13 , γεγονός που αφύπνισε τους  Crips , αφού με ένα εντυπωσιακό 10-0 έκλεισαν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα εφτά πόντων , 20-13 .