13/07/2022
Reload 13 24 11 15 - 63 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 10 16 18 15 - 59 -

Ολοκλήρωσαν το θαύμα οι Γαλάτες!

Την πιο μεγάλη επιτυχία της ιστορίας τους έζησαν χθες οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, καθώς αν και ηττήθηκαν από τους Reload με 63-59, υπερασπίστηκαν το +6 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκαν στο Final Four της Summer Development League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους Sun City Spurs!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Reload, καθώς με 7 πόντους του Βρέλλη και 6 του Λουφόπουλου, προηγήθηκαν με 13-10. Ο Μαντάς με 5 πόντους, ο Λαδάς με ένα τριποντάκι και ο Φραντζεσκάκης με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Τσουράπης κυριάρχησε μέσα στο ζωγραφιστό και με 11 δικούς του πόντους, 6 του Βεργόγιαννη και 4 του Βρέλλη, έβαλαν τους γηπεδούχους στο +14, 37-23. Το σκορ του πρώτου μέρους, 37-24, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Ανυπότακτων Γαλατών ο Γαλάνης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 6 πόντους πέτυχε ο Λαδάς και ένα τρίποντο είχε ο Μπετχαβάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Τερζή έσφιξε την άμυνά της και με τον Λαδά να πετυχαίνει 9 πόντους και τον Φραντζεσκάκη 4, επέστρεψε από το -14 και πλησίασε στους 4, 48-44, παίρνοντας σκορ πρόκρισης. Το συγκρότημα του Περιβολάρη διατήρησαν σε θέση οδηγού το τρίποντο του Τρούσα και οι βοήθειες των Πανταζή, Τσουράπη, Βεργόγιαννη και Λουφόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 48-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ανυπότακτοι Γαλάτες έβγαλαν περισσότερο πάθος για την πρόκριση και με 9 πόντους του Λαδά, τρίποντο του Μαντά και καλάθι του Δούστου, 7″ για το τέλος, γνώρισαν την πιο γλυκιά ήττα της ιστορίας τους με 63-59! Για τους Reload στα τελευταία λεπτά πάλεψαν οι Λουφόπουλος, Τρούσας και Βεργόγιαννης, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/22 βολές, 22/53 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 3 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 βολές, 11/36 δίποντα και 9/27 τρίποντα.  Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά και έκαναν 4.

Betsson mvp των Reload ο Τσουράπης με 14 πόντους, έχοντας 6/7 βολές και 4/5 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Γαλατών ο Λαδάς με 27 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 3/12 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Λουφόπουλος 16, Τρούσας 6 (2), Πανταζής 2, Βρέλλης 11 (1), Βεργόγιαννης 11, Βαλόκης, Λυράκης 3, Σούλτης, Καραγκούνης, Τσουράπης 14

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Μαντάς 9 (2), Κακριδής 1, Φραντζεσκάκης 6, Λαδάς 27 (5), Ανδρικόπουλος 4, Γαλάνης 3 (1), Σταθάτος 2, Μπετχαβάς 3 (1), Φώτου 2, Δούστος 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του παιχνιδιού!