27/02/2022
Deportivo Faliro 19 21 26 25 - 89 -
Phoenix Bums 14 12 13 14 - 53 -

Ολοκληρωτική εμφάνιση για Deportivo!

Κερδίζοντας σε όλα τα επιμέρους δεκάλεπτα, το Deportivo έκανε μια φανταστική εμφάνιση απέναντι στους Phoenix Bums, παίρνοντας τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 89-53.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα για την παρέα του Κριεκούκη, με τον πλέι μέικερ των γηπεδούχων να έχει τη στήριξη των Γαρμπή και Κακαλέτρη για το προσπέρασμα, τον έλεγχο της αναμέτρησης και το κλείσιμο του δεκαλέπτου στο 17-14 για Deportivo, με τον Μοσκόφογλου σε εξαιρετική κατάσταση από πλευράς Bums.

Ο Ζευγώλης μπήκε και έδωσε ενέργεια και άμεσο σκορ για τους γηπεδούχους, ο Κακαλέτρης ηρεμία και περιφερειακό σουτ, με τη διαφορά να μένει κοντά στους δέκα και τους Phoenix Bums να προσπαθούν να βρουν ρυθμό χωρίς να τα καταφέρνουν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-26.

Οι συνεργασίες Γαρμπή (1) και Τσάβαλου με… κλειστά μάτια ανέβασαν περαιτέρω τη διαφορά, με τους Bums να στηρίζονται κυρίως στις ατομικές ενέργειες των Παλαμιδά και Μοσκόφογλου για να σκοράρουν, με τους πορτοκαλί να είναι όμως κακοί επιθετικά και να έχουν ένα… βουνό να ανέβουν για να ανατρέψουν το 64-39 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Κακαλέτρης ήταν εξαιρετικός στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, τελειώνοντας τις φάσεις και κλείνοντας μια… σούπερ εμφάνιση για αυτόν στο 89-53, με το Deportivo να φαίνεται ότι βρίσκει ρυθμό ενόψει συνέχειας.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Τσάβαλος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 κοψίματα. Από Phoenix Bums ξεχώρισε ο Βασίλης Μοσκόφογλου με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 27/44 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 5/9 βολές, 49 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/57 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 3/7 βολές, 37 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη.

Deportivo (Μαρινάκης) : Κόφφας 2, Ζευγώλης 17, Κακαλέτρης 12, Τσάβαλος 15 (11 ριμπ.), Κριεκούκης 19 (12 ριμπ.), Γαρμπής 16, Αναγνώστης 2, Μαρινάκης 6.

Phoenix Bums (Κοβάτσος) : Παλαμιδάς 11, Καδάς 5, Παπαντωνίου 10, Διαμαντόπουλος 4, Παπαδόπουλος 4, Κοβάτσος 4, Μοσκόφογλου 15 (12 ριμπ.), Χρονόπουλος.

Τί μας άρεσε : Ο… άχαστος από μέση απόσταση Ζευγώλης!