17/12/2021
Black Mamba 13 7 23 10 - 53 -
ThunderDogs 21 19 9 10 - 59 -

Ομάδα για σπουδαία πράγματα οι ThunderDogs!

Στο κλειστό του Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League , οι Thunderdogs πέτυχαν την 8η νίκη  στο πρωτάθλημα , καθώς υποχρέωσαν το Black Mamba στην δεύτερη ήττα στη διοργάνωση με σκορ  53-59 .

Ο Παπαγεωργίου  και η παρέα του κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, καθώς πίεσαν σε όλο το γήπεδο, έκλεψαν μπάλες ,έβγαλαν αιφνιδιασμούς , πέτυχαν μεγάλα καλάθια σε κεραια χρονικά σημεία της αναμέτρησης και επιβεβαίωσαν τη φήμη που τους ακολουθεί ως μια ομάδα που θα κάνει  θόρυβο  στο πρωτάθλημα της Master League.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαγεωργίου να ηγείται των προσπαθειών τους πήραν κεφάλι στο σκορ , 2-8 και 6-11 , ενώ με ένα επιμέρους 7-10 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα οχτώ πόντων , 13-21 . Πρώτος σκόρερ για τους Thunderdogs ήταν ο Παπαγεωργίου  με 6 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χίμνταν είχε 5 .

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού  έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει τη τιμή των δεκαεπτά πόντων , 17-34 , ενώ το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 20-40 . Ο Παπαγεωργίου σε αυτό το διάστημα πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Μουσούλης είχε 3 .

Στη τρίτη περίοδο ήταν σχεδόν βέβαιο ότι θα έρθει η αντίδραση των παικτών του Παντελή Μπασδάνη , καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τους Δέδε , Μουσούλη και Λουκόπουλο να αναλαμβάνουν δράση στο σκοράρισμα έριξαν τη  διαφορά στους έντεκα , 36-47 , ενώ με ένα εντυπωσιακό φίνις βρέθηκαν μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρηση στο μείον έξι , 43-49 . Ο Καπαρελιώτης πέτυχε 5 πόντους , ενώ ο Δέδες είχε 9 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Μουσούλης και η παρέα του μείωσαν ακόμη και στους πέντε πόντους , 51-56 , με την προσπάθεια τους να παραμένει ημιτελής , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους Thunderdogs να πανηγυρίζουν μια μεγάλη και συνάμα πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με 53-59 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ηταν ο Σεφέρης με 5 , ενώ ακριβώς τους ίδιους είχε  ο Χίμνταν  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Σεφέρης  με 14 πόντους , 7 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο  Βασίλης Δέδες  είχε 14 πόντους , 11 ριμπάουντ , 1 ασίστ  και 2 κλεψίματα  .

Οι Thunderdogs  είχαν  17/34 δίποντα , 7/36 τρίποντα , 4/13 βολές , 38 ριμπάουντ , 11 ασίστ ,  11 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 8 λάθη , ενώ το Black Mamba είχε 17/45 δίποντα , 3/22 τρίποντα , 10/21 βολές , 49 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 5 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 15 λάθη .

Black Mamba(Μπασδάνης): Λουκόπουλος 9  , Καριώτης 2 , Μαρίτσας , Μπολοτάκης 3 , Μουσούλης 13 , Δέδες 14 , Χίμνταν 21   .

ThunderDogs(Παπαγεωργίου) : Σαραντάκος 5 , Παραδιάς  , Σεφέρης 16 , Καπαρελιώτης 11 , Δημακαρέας 5 , Παπαγεωργίου 15 , Τσιρίγκας 9 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Thunderdogs στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης , αποδεικνύοντας οτι εφόσον παρουσιαστούν πλήρεις συγκαταλέγονται στα μεγάλα φαβορί για άνοδο στην Elite League !