31/05/2022
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 17 15 14 21 - 53 -
Elapuse BC 22 21 24 17 - 84 -

Ομάδα για τίτλο η Ela Puse !

Στο Basketaki Arena για τη Summer Master League, η ElaPuse επέστρεψε στις νίκες, καθώς ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης υπέκυψε στην ανωτερότητα της με σκορ 53-84  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Μιγιόνη και Δαφαλιά, καθώς κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκε, βοήθησαν  στα ριμπάουντ, έβγαλαν σπουδαίες άμυνες , μοίρασαν ασίστ  και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 29 και 11  πόντους αντίστοιχα στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τον Μιγιόνη να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ του Basketaki Arena πήραν τα ηνία στο σκορ, 2-13 και 9-20 ,με τους γηπεδούχους να αντιδρούν, καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 8-2 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον πέντε, 17-22 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι παρέα του Δημήτρη Αναγνώστου μεγάλωσε την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους εννέα πόντους , 20-29, ο Βασδέκης με τον Καράβη να ηγείται των προσπαθειών του μείωσε στους τρείς , 28-31, για να έρθει νέο ξέσπασμα των νικητών, αφού με επιμέρους 4-12 οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στον συν έντεκα, 32-43    .

Στη τρίτη περίοδο η ElaPuse μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, είχε απάντηση σε κάθε πρόβλημα που της τέθηκε στο παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες, έκλεψε μπάλες, κυριάρχησε στους αιθέρες και εκμεταλλευόμενη τόσο την ποιότητα της ως ομάδα, αλλά και το γεγονός ότι αντίπαλος της παρατάχθηκε στο παρκέ του Basketaki Arena με μόλις πέντε παίκτες βρέθηκαν μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρησης σε θέση οδηγού με σκορ 46-67   .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια πανάξια νίκη με 53-84   .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βίκτωρας Μιγιόνης με 29 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Γιάγκος Καράβης  είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο  .

Η Ela Puse είχε 22/41 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 9/15 βολές,  35 ριμπάουντ, 17 ασίστ , 15 κλεψίματα, 5 κοψίματα  και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 21/41 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 5/11 βολές,  36 ριμπάουντ, 4 ασίστ,  9 κλεψίματα  και 23 λάθη .

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Καράβης): Ευσταθίου 6, Καράβης 24, Κυριακίδης 8, Λιοφάγος 10, Συκάρης 5    .

Ela Puse(Αναγνώστου) : Αναγνώστου 2, Βλαντής 1 , Δαφαλιάς 11, Δεσύπρης 7, Κουτσούκος ,  Κωνσταντινίδης 3, Μιγιόνης 29, Μπίτσος 22, Νινόπουλος 3, Πιτσιλής , Σαραντόπουλος 6  .

Τι μας άρεσε : Το ολοκληρωτικό μπάσκετ που μας παρουσίασε η Ela Puse σε πολλές στιγμές της αναμέτρησης !