12/04/2022
Tebelwolves 18 5 17 10 - 50 -
Kourkoutes BC 16 17 17 11 - 61 -

Ομαδάρα οι Kourkoutes!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development   , οι Kourkoutes έκλεισαν τη regular season με νίκη  , καθώς οι Tebelwolves υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 50-61  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιώργο Τσάκωνα  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , μοίρασε ασίστ κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες   και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο πρώτο δεκάλεπτο  οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Κυριαζή να ηγείται των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα , 10-3 , με τον Αθανασίου και τη παρέα του να αντιδρούν , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ , 8-13 , έκλεισαν τη περίοδο στο μείον δύο , 18-16 . Ο Χούσος πέτυχε 5 πόντους   , ενώ  στην αντίπερα όχθη ο Μασοκώστας είχε 6 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με ένα σερί 0-5 προσπέρασαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση , 18-21 , οι γηπεδούχοι έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 23-23 , με  τους πρωτοπόρους του ομίλου να πετυχαίνουν δέκα αναπάντητους πόντους και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο συν οκτώ , 23-33  . Ο Νακόπουλος πέτυχε 7 πόντους ,  ενώ από τους Tebelwolves ο Μασοκώστας είχε 2 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ,  αφού πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ  ,έκλεψαν μπάλες ,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και σκόραραν με όλου τους πιθανους τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δεκατριών πόντων , 29-42, ενώ το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε στο συν δέκα , 40-50  . Ο Νακόπουλος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 8 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Κυριαζής  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας τους βρήκε να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Development με 50-61   .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Τσάκωνας με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Μασοκώστας  είχε 13 πόντους , 10 ριμπάουντ , 4 ασίστ  και 1 κλέψιμο  .

Οι Kourkoutes είχαν 22/45 δίποντα , 3/25 τρίποντα  , 8/19 βολές ,  32 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 14 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 9 λάθη , ενώ οι Tebelwolves  είχαν 12/34 δίποντα , 6/22 τρίποντα , 8/13 βολές , 45 ριμπάουντ , 16 ασίστ ,  4 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 21 λάθη .

Tebelwolves(Καρπούζος): Πενταγιώτης 7 , Κυριαζής 15 , Τζερεμές , Μασοκώστας 11 , Στεριάδης , Καρπούζος 16 , Ζάτας 10   .

Kourkoutes(Αθανασίου) : Νακόπουλος 19 , Σαρακηνός , Χούσος 10 , Αθανασίου 6 , Τσάκωνας 22 , Τρωιάνος 4 .

Τι μας άρεσε : Ο τρόπος πίεσης των νικητών στη πρώτη πάσα των Tebelwolveς που είχε σαν αποτέλεσμα να κλέψουν μπάλες , να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και να πετύχουν εύκολους πόντους , σήμα κατατεθέν του τρόπου παιχνιδιών της ομάδας του Άρη Σαρακηνού  !