01/03/2024
Golden Steak Evosmos 12 30 39 49 - 49 -
Salo Nics 19 31 52 69 - 69 -

Ομαδική νίκη για τους Salo Nics!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αλλά το σκορ να μην ακολουθεί, λόγω της αστοχίας που τις διακατείχε. Οι Salo Nics, ειδικά στο 2ο μισό της περιόδου έψαξαν και βρήκαν μακρινές πάσες, με εμπνευστή αυτών πολλές φορές τον Αθανάσιο Τέντσο, ο οποίος στη συνέχεια απέσπασε και τον τίτλο του Betsson Greece MVP. Οι Golden Steak, προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν γρήγορα τη μπάλα όσον αφορά το δικό τους επιθετικό παιχνίδι, καθώς και πήραν κάποια βεβιασμένα και μαρκαρισμένα τρίποντα, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει το σκορ στο 12-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Golden Steak εκμεταλλεύτηκαν σε πολύ μεγάλο βαθμό την αστοχία που επικρατούσε στους αντιπάλους τους, οι οποίοι δεν κυκλοφόρησαν τόσο πολύ τη μπάλα όσο στο 1ο δεκάλεπτο. Ήταν η σειρά των - τεχνικά - γηπεδούχων να τρέξει, καθώς βρήκαν αιφνιδιασμούς και τους εκμεταλλεύτηκαν. Κάποια από τα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν δεν τους βοήθησαν να βρουν έξτρα πόντους μετά από ανανεώσεις επιθέσεων, όμως το δεύτερο δεκάλεπτο αποτέλεσε σημείο καμπής για τους Golden Steak, οι οποίοι κατάφεραν να κρατήσουν τους Salo Nics, μία από τις πλέον επιθετικογενείς ομάδες της Master League στους μόλις 11 πόντους (18-11)

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το συμπεριληπτικό, chemistry-oriented παιχνίδι που διακατέχει καθόλη τη διάρκεια της σεζόν τους Salo Nics επέστρεψε για τα καλά. Οι -τεχνικά- φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να ανακάμψουν στο παιχνίδι το οποίο προμήνυε ντέρμπι με τη λήξη του πρώτου μέρους, καθώς κυκλοφόρησαν και πάλι τη μπάλα τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο και η ευστοχία από την γραμμή των 6.75 ήταν με το μέρος τους. Αντλώντας ενέργεια από την επίθεση για την άμυνα και vice versa, οι Salo Nics συμπλήρωσαν τα 30 αγωνιστικά λεπτά, ωθώντας τους αντιπάλους τους σε μονό ενεργητικό  (9 - 21)

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, με τη διαφορά να έχει αγγίξει τους 13 πόντους με την λήξη της 3ης, οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο χαλαρά και πιο απελευθερωμένα, μη διεκδικόντας με τόσο πάθος το παιχνίδι. Οι Salo Nics συνέχισαν το πληθωρικό επιθετικό τους παιχνίδι το οποίο εγκαθίδρυσαν στην - θριαμβευτική για αυτούς - τρίτη περίοδο, παίρνοντας επιθετικά ριμπάουντ, κυκλοφορώντας τη μπάλα, βρίσκοντας  και παίρνοντας σουτ, μαρκαρισμένα και μη. Η διαφορά ξέφυγε κυρίως στο 2ο μισό της περιόδου, παρόλα αυτά, οι άμυνες παρέμειναν "σφιχτές" και πάρθηκαν κάποιες ατομικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες, που ενδεχομένως να μην παίρνονταν εάν το σκορ ήταν διαφορετικό. Σε κάθε περίπτωση, οι Salo Nics επικράτησαν με μία διαφορά η οποία με το τελευταίο σφύριγμα άγγιξε τους 20 πόντους (10-17)

Ο Αθανάσιος Τέντσος απέσπασε τον τίτλο του Betsson Greece MVP, καθώς σε 32 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 25 πόντους (6/12 τρίποντα), 4 ριμπάουντ (2 επιθετικά) καθώς και 3 ασίστ.

Salo Nics: Λιούκας 16, Γεώργιος Πατίκας 11, Πούλιος 10, Στεργιόγλου 1, Συνδικιώτης 4, Τουτσάρης 2

Ο διακριθείς των Golden Steak Evosmos ήταν ο Γεώργιος Ζλατάνος, ο οποίος σε 32 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 8 πόντους, 22 ριμπάουντ (7 επιθετικά), καθώς και 2 ασίστ

Golden Steak Evosmos: Γιολβάνης 11, Καλογήρος 9, Καφρίτσας 19, Μπρακόπουλος Κωνσταντίνος (jr) 2