22/01/2023
The Dreamers 14 18 18 10 - 60 -
Ellinoroston Celtics 13 7 14 16 - 50 -

Όμορφα και ωραία οι The Dreamers!

Αλώβητοι θα πάνε στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας απέναντι στους Golden Boys οι The Dreamers, καθώς για την 15η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους Ellinoroston Celtics με 60-50 και παραμένουν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα οι Ellinoroston Celtics, καθώς με 6 πόντους του Τσίλη και τρίποντο του Φυλακτού, προηγούνταν με 2-9. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5 πόντους του Γιάννη Κοντού, 4 του Νίκου Κοντού και τριποντάκι του Φουντά, προσπέρασαν με 14-13!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι The Dreamers στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Νίκου Κοντού και 5 του Γιάννη Κοντού, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 32-20. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τους Δαυίδ, Κοσκίνα και Φυλακτό να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι μωβ, καθώς με 10 πόντους του Μανασή και 4 του Κωνσταντέλου, έφτασαν την διαφορά στους 20, 50-30. Τους Ellinoroston Celtics προσπάθησαν να κρατήσουν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Γουρνέλος (5π), Φυλακτός (4π) και Κοσκίνας (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 50-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι οι The Dreamers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 60-50, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μανασή, Γιάννη Κοντού, Νίκου Κοντού και Παναγόπουλου. Για το συγκρότημα του Νάστου στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κοσκίνας, Φυλακτός, Τσίλης, Γουρνέλος και Δαυίδ, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 14/46 δίποντα και 9/19 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/10 βολές, 12/31 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των The Dreamers ο Μανασής με 17 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 3/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο Γουρνέλος με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

The Dreamers (Καλαμπόκης): Βέλλας, Κόντος Γ. 15 (3), Κοντός Ν. 14 (1), Μανασής 17 (3), Κωνσταντέλος 6, Παναγόπουλος 3 (1), Φουντάς 3 (1), Περγαντής 2

Ellinoroston Celtics (Νάστος): Ασημάκος, Γουρνέλος 9, Δαυίδ 5 (1), Τσίλης 11 (1), Κοσκίνας 10 (1), Φυλακτός 15 (2)

Τι μας άρεσε: Κάποια εξαιρετικά διαστήματα των The Dreamers!