13/11/2022
Kill Beer 17 23 18 16 - 74 -
Flying Circus 14 15 11 14 - 54 -

Όμορφα και ωραία η Kill Beer!

Την πορεία πρωταθλητισμού συνεχίζει στον δεύτερο όμιλο της Development League η Kill Beer, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισε εύκολα το Flying Circus με 74-54 και παραμένει στην δεύτερη θέση παρέα με τα Gran Camaria.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Kill Beer στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Τσελίκη και τρίποντο του Μπογέα, προηγήθηκε με 10-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 6 πόντους του Κάκια, 5 του Σιδηρόπουλου και τρίποντο του Αλεξάκη, πλησίασαν στους 3, 17-14!

Στην δεύτερη περίοδο ο Τσελίκης ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 12 δικούς του πόντους και 5 του Μπογέα, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 40-29. Το Flying Circus κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Αλεξάκη, ενώ από ένα τρίποντο έβαλαν οι Κάκιας και Ασημακόπουλος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Kill Beer, αφού με 7 πόντους του Μπογέα, 5 του Παντελόπουλου και 4 του Μπακάλη, ξέφυγε στους 25, 56-31, 4:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 18, 58-40, με τον Κάκια να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους και τον Σιδηρόπουλο να εκτελεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 58-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους "Μπυρόβιους" να επικρατούν με 74-54, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπακάλη, Τσελίκη και Μπογέα. Για το Flying Circus στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κάκιας, Γλυνός, Πιπιλής και Ασημακόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 21/38 δίποντα και 9/33 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 16/54 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp για την Kill Beer ο Τσελίκης με 24 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 4/5 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος του Flying Circus ο Αλεξάκης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 3/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Kill Beer (Τουργέλης): Γεωργιόπουλος, Κουτσιούκης, Λομπαρδής 4, Μπογέας 27 (5), Μπακάλης 12, Τσελίκης 24 (4), Τουργέλης 2, Παντελόπουλος 5

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 14 (2), Ασημακόπουλος 5 (1), Γλυνός 2, Κάκιας 22 (1), Πιπιλής 3, Σιδηρόπουλος 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!