20/01/2024
Porto Raftors 21 13 8 12 - 54 -
Basket Case 8 11 9 13 - 41 -

Όμορφα και ωραία, οι Porto Raftors!

Στο ξεκίνημα οι Raftors με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τον Σιαχάμη να παίρνει το όπλο του έξω από τη γραμμή των 6.75, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 21-8!

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους στις δυο πλευρές του γηπέδου, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τη παρέα του Κονιτοπούλου να κατακτήσει και αυτό το δεκάλεπτο με το επιμέρους 13-11! Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 34–19.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο αγωνιστικά όσον αφορά την συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων, αλλά και το πρώτο στο οποίο υπερτέρησε η Basket Case(8-9). Ο Δημητριάδης κυριάρχησε κάτω από τα δυο καλάθια, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ο Παοαγιαννάκος ήταν εξαιρετικός! Το σκορ της προτελευταίας στροφής ήταν 42-28!

Στη τέταρτο δεκάλεπτο οι Porto Raftors Διατήρησαν να το προβάδισμα που είχαν  δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει  να πανηγυρίζουν την νίκη με σκορ 54–41.

Betsson MVP ο Δημήτρης Μπαντουβάκης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αχιλλέας Δημητριάδης είχε 11 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Οι νικητές είχαν 12/29 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 6/12 βολές, 38 ριμπάουντ, 15  ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/42 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 9/19 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη.

Porto Raftors(Ανδρούτσος): Ανδρούτσος 5, Καλδέλης, Καραγιάννης, Κονιτόπουλος, Δ.Μπαντουβάκης 14, Γ.Μπαντουβάκης 4, Νικολάου 7, Παπαγιαννάκος 12, Σιαχάμης 12.

Basket Case(Χέλμης): Γλιάτης 8, Δημητριάδης 11, Κ.Κολιάκος 7, Λάβδας 4, Μπογιατζής 6, Σαρακινός 2, Χέλμης 3, Ψαρράκης.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Παπαγιαννάκου!