05/11/2023
Melisses BC 16 11 10 16 - 53 -
West Side B.C 25 21 15 23 - 84 -

Όμορφα και ωραία οι West Side!

Επιστροφή στις νίκες για τους West Side στον πρώτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τις Melisses με 53-84 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι West Side στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Ρηγόπουλου, 8 του Τσούλφα, 4 του Λέγγα και τρίποντο του Μπελεχάκη, προηγήθηκαν με 16-25. Ο Νάνης με 5 πόντους και οι Νίκος Δούκας - Γαρυφαλάκης με ένα τρίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 9 πόντους του Αθανασιάδη, 5 του Ρηγόπουλου, 4 του Σεμερτζίδη και τρίποντο του Λέγγα, έφτασαν στο +22, 22-44. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Νάνη οι Melisses μείωσαν στους 19, 27-46, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Νίκος Δούκας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Ρηγόπουλου, 4 του Αθανασιάδη και τριποντάκι του Λέγγα, η παρέα του Αδελφόπουλου ξέφυγε στους 24, 37-61! Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους του Γαρυφαλάκη και τους 3 του Μπουγιούκου. Σκορ τρίτης περιόδου 37-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι οι West Side έφτασαν εύκολα στη νίκη με 53-84, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Λέγγα, Αθανασιάδη, Τσούλφα και Σεμερτζίδη. Για τις Melisses στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μπάνος, Παπαδιάς, Μπουγιούκος και Νάνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 12/43 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 6 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/10 βολές, 32/58 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τις Melisses ο Νάνης με 9 πόντους, έχοντας 2/2 βολές 2/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των West Side ο Ρηγόπουλος με 23 πόντους, έχοντας 10/13 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Melisses (Μπουγιούκος): Γαρυφαλάκης 12 (2), Δούκας Ν.10 (3), Δούκας Χ. 1, Μπάνος 6, Μπουγιούκος 10 (1), Παπαδιάς 5 (1), Νάνης 9 (1)

West Side (Αδελφόπουλος): Αθανασιάδης 21, Γαλανόπουλος 2, Ελμενσάουι, Λέγγας 14 (2), Μπελεχάκης 3 (1), Ρηγόπουλος 23 (1), Σεμερτζίδης 5 (1), Τσούλφας 16

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!