11/11/2023
Ναυάγια 11 9 6 14 - 40 -
Green Rose BC 8 16 16 15 - 55 -

Ομόρφυνε το Green Rose!

Επιστροφή στις νίκες για το Green Rose στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την ένατη αγωνιστική κέρδισε τα Ναυάγια με 40-55 στο κλειστό του Περιστερίου, εγκαινιάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τις καινούριες εμφανίσεις του!

Ελαφρώς καλύτερα ήταν τα Ναυάγια στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Karadere, τρίποντο του Καραβασίλη και καλάθι Καριατλή, προηγήθηκαν με 11-8! Ο Βασιλόπουλος με 5 πόντους και ο Τριτάκης με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, αφού με 7 πόντους του Κουλαρμάνη, 4 του Κανίνια και τριποντάκι του Τριανταφυλλόπουλου, το Green Rose πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 20-24! Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Καραβασίλη και το καλάθι του Θωμά.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Ροζάκη συνέχισε να οδηγεί το παιχνίδι και με 4 πόντους του Δημητρόπουλου, 3 του Πάσχου και τριποντάκι του Βασιλόπουλου, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 26-40. Λίγα πράγματα επιθετικά για τα Ναυάγια στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Καραβασίλη να πετυχαίνει ακόμη 5 πόντους και να φτάνει τους 15. Σκορ τρίτης περιόδου 26-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Green Rose δεν απειλήθηκε στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Βασιλόπουλο, Κουλαρμάνη και Τριτάκη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 40-55! Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Karadere, Θωμάς και Καραβασίλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 11/47 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/8 βολές, 14/38 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τα Ναυάγια ο Karadere με 11 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 3/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP του Green Rose ο Κουλαρμάνης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/8 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Karadere 11, Θωμάς 7 (1), Ανδριγιαννάκης, Βεντούρης 1, Καραβασίλης  19 (2), Καριατλής 2, Χωριανόπουλος

Green Rose (Ροζάκης): Κουλαρμάνης 14 (2), Βασιλόπουλος 11 (3), Δημητρόπουλος 4, Κανίνιας 4, Καναβάρος 2, Κόσσυφας, Πάσχος 5, Παπαζώης, Τριανταφυλλόπουλος 3 (1), Τριτάκης 6 (1), Φιλιππάκης 2, Φούρκας 4

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά οι πανέμορφες νέες εμφανίσεις του Green Rose!