03/03/2024
Frigo Driver 12 19 22 8 - 61 -
Κούροι Κέας 15 12 15 15 - 57 -

Όμορφο μπάσκετ και νίκη για τους Frigo!

Υψηλό τέμπο, ακόμα πιο καταιγιστικό ρυθμός και δυο ομάδες που εβαλαν στην άκρη τις τακτικές και τους στόχους και έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ! Ο Παπαδάκης με γρήγορους πόντους καθώς και ο Μιχαλακάκος με απανωτά coast to coast ήταν τα δύο ατού των "κιτρίνων" στο ξεκίνημα, με τον Σταμάτη τον Παούρη να είναι το αντίπαλο δέος για τους Κούρους Κέας, οι οποίοι με τη συμβολή του προηγήθηκαν με σκορ 12-15. Ο Μαθιός ήταν... κολώνα για τους Frigo, οι οποίοι δε "μάσησαν" από τα περιφερειακά σουτ των Κούρων και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 31-27 μπροστά.

Τρομακτικός Μιχαλακάκος και στην τρίτη περίοδο! Ό,τι και αν προσπάθησαν να κάνουν οι Σπηλιόπουλος, Γκιόσι και Ρουσουνέλος στο τρίτο δεκάλεπτο είχε απάντηση από τον εξαιρετικό παίκτη των Frigo, ο οποίος με προσωπικό ρεσιτάλ υπέγραψε φαρδιά πλατιά το προβάδισμα της παρέας του με 53-42. Ακόμα και η μείωση του σκορ από τους εξαιρετικούς και συνεχώς ανεβασμένους "Νησιώτες" δε φάνηκε να... αγχώνει τους γηπεδούχους, οι οποίοι παίζοντας με σωστό τρόπο και με υπομονή, έβαλαν τα καλάθια που έπρεπε και επικράτησε με τελικό σκορ 61-57.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο ασταμάτητος Γιώργος Μιχαλακάκος με 36 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα, 3 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σταμάτης Παούρης με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο, 2 λάθη.