08/10/2021
Patras LakiStars - - - - - 55 -
Falcons - - - - - 27 -

Όμορφο basketoθέαμα και νίκη για Lakistars.

Στα πλαίσια της 1η αγωνιστικής του κυπέλλου, στον δ’ όμιλο, οι Patras Lakis Stars «κονταροχτυπήθηκαν» με τους Touvlakers. Ο αγώνα για ένα μικρό μέρος του ήταν ντέρμπι. Δυστυχώς όμως για τους φιλοξενούμενους, η αρμάδα του coach A. δεν αστειεύτηκε δημιούργησε μια μεγάλη διαφορά και εν τέλει κέρδισε με σκορ 55-27 δηλώντας με τον εμφατικό, αυτό τρόπο την παρουσία της!

Ήρεμα ξεκίνησε η 1η περίοδος του αγώνα. Οι παίχτες ήταν «κρύοι» κάτι που οδήγησε σε λάθη και άστοχα σουτ. 1 τρίποντο πέτυχε ο Κιάφας για τους Stars ενώ, 1 είχε ο Ιωάνου για τους Touvlakers και το «φτωχό» 9-7 της 1ης περιόδου.

Το γκάζι άρχισε να πατάει η ομάδα του Αγγελόπουλου στο 2ο δεκάλεπτο. Με μπροστάρηδες Μαρκόπουλο (4 πόντοι) και Φοιβόπουλο (5), οι Stars δημιούργησαν μια διαφορά 8 πόντων. Από 1 καλάθι είχαν 4 διαφορετικοί παίχτες των Touvlakers για το 13-7 του δεκαλέπτου και το 22-14 του α’ ημιχρόνου.

Τους 13 πόντους έφτασε η απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων στο 3ο δεκάλεπτο του ματς. Σειρά στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους πήραν οι Μαργέλος και Κάτσενος. 1 δύσκολο τρίποντο έβαλε ο Ιωαννου αλλά that was all για την ομάδα του Θεοδωρακόπουλου. 12-7 ήταν το επιμέρους σκορ.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η τελευταία περίοδος του αγώνα. 21 πόντους έβαλαν τα «αστέρια του Λάκη» και έδειξαν για τα καλά ποιος είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. 7 πόντους είχε ο Καμπάσης. 2 καλάθια έβαλε για τους Touvlakers ο Φώτης που έπαιζε μόνος του στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. 56-27 ήταν το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Καμπάσης με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ (3-11), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 κοψίματα σε 17:38 λεπτά αγώνα. Για τους Touvlakers ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Φώτης με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ (5-6), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 32:08 λεπτά.

Σαν σύνολο, οι PLS είχαν 16/49 δίποντα (32,6%), 5/23 τρίποντα (29,2%), 8/17 βολές (47,1%), 56 ριμπάουντ (20-36), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ και 11 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 9/46 δίποντα (19,6%), 2/15 τρίποντα (18%), 3/12 βολές (25%), 47 ριμπάουντ (14-33), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα και 19 λάθη.

Patras Lakis Stars(Αγγελόπουλος): Σκίτσας, Κολοβός 4, Σαββόπουλος 11, Μαρκόπουλος 10, Σταματόπουλος 1, Καμπάσης 11 (14 ριμπ), Καμπάσης 11 (14 ριμπ), Κιάφας 5, Μαργέλος4 (10 ριμπ), Κατσινός 7, Χουρδάκης 2.

Touvlakers(Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας 2, Στολάκης 2, Μαργαρίτης, Ιωάννου 6, Κοτσώνης 1, Φώτης 10 (11 ριμπ), Ζυγομαλάς, Κωστούλας 2 (7 ριμπ), Θεοδωρακόπουλος 2, Μπουχαγιέρ, Καιάφας 2 (8 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η οργάνωση και η χημεία μεταξύ των παιχτών της ομάδας του Αγγελόπουλου!