11/02/2024
Undrafted 8 22 13 6 - 49 -
All Blacks 18 16 14 12 - 60 -

Με όμορφο μπάσκετ οι All Blacks!

Επιστροφή στις νίκες, αλλά και στις καλές εμφανίσεις για τους All Blacks, καθώς για την 20η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους Undrafted με 49-60, οι οποίοι ηττήθηκαν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους All Blacks, καθώς με 4 πόντους του Χερβατίδη, 4 του Τσαμάλη, άλλους τόσους του Μπαλντατσίδη και 3 του Σαμαρτζή, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 8-18. Ο Αντωνάκης με 5 πόντους και ο Φίλιππος Κόντος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Το σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου άνοιξε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μπαλντατσίδης, δίνοντας αέρα 12 πόντων στην ομάδα του, 8-20. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους Undrafted, αφού με δύο τρίποντα του Κουλούρη, 5 πόντους του Φιλίππου Κόντου και βοήθειες των Αντωνάκη, Λύγκρη και Πανταζή, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 23-23. Τελικά η παρέα του Τσαλουκίδη πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 30-34, έπειτα από 6 συνεχόμενους πόντους του Τσαμάλη και τριποντάκι του Χερβατίδη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Μπαλντατσίδη και 4 του Μπούρου, οι All Blacks διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 43-48. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με τον Κουλούρη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του και να εκτελεί άλλες τρεις φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 43-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι All Blacks είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Τσαλουκίδη, Τσαμάλη και Μπούρο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 49-60. Για τους Undrafted στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αντωνάκης και Λύγκρης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 8/32 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/16 βολές, 23/45 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 7 τάπες.

Πολυτιμότερος των Undrafted ο Κουλούρης με 15 πόντους, έχοντας 5/12 δίποντα, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των All Blacks ο Μπαλντατσίδης με 12 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/5 δίποντα και 0μ3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, είχε 4 τάπες και έκανε 2 λάθη.

Undrafted (Κόντος Φ.): Αντωνάκης 15 (2), Κουλούρης 15 (5), Κόντος Φ. 9 (1), Κόντος Μ., Λύγκρης 6, Ματεντζόγλου, Πανταζής 4

All Blacks (Τσαλουκίδης): Μπαλντατσίδης 12, Μπούρος 7, Σαμαρτζής 8, Σπυρόπουλος, Τσαλουκίδης 12 (1), Τσαμάλης 12, Χερβατίδης 9 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι All Blacks!