04/11/2022
Devotion 15 8 27 19 - 69 -
KLAFTA LABORAL BC 7 17 18 21 - 63 -

«On fire» ο Κανταρτζόπουλος, πήρε τη ματσάρα η Devotion

Χίλια μάτια να είχαμε να βλέπαμε αυτή τη ματσάρα... Μετά από ένα παιχνίδι που δεν είχε σε τίποτα να ζηλέψει από αγώνα εθνικών κατηγοριών, στο κατάμεστο «Promitheas Park», η Devotion επικράτησε της Klafta Laboral (69-63) και μπήκε με το δεξί στο Basketaki Patras Cup.

Στην πρώτη περίοδο, η Devotion μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Κανταρτζόπουλο να μπαίνει από την αρχή «ζεστός», κατάφερε να χτίσει διαφορές στις παρυφές των διψήφιων και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +8 (15-7), εκμεταλλευόμενη και τη σωρεία άστοχων βολών της Klafta Laboral.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Ο Ζήσης άλλαξε το momentum του αγώνα και με διαδοχικές δικές του προσωπικές ενέργειες, έφερε...τούμπα το παιχνίδι, με την Klafta Laboral να παίρνει το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (23-24) και τον κόσμο των «κόκκινων» να...παραληρεί στις εξέδρες.

Στην τρίτη περίοδο, ο αγώνας ήταν...χαοτικός. Η Klafta μπήκε με ενθουσιασμό και κατόρθωσε να φτάσει στο +7 (28-35), όμως η Devotion βρήκε το σθένος να απαντήσει και να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 22-7, με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο στο +8 (50-42) και να μπει από θέση οδηγού στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε ένα «μπραντ ντε φερ» μεταξύ Ζήση και Κατρατζόπουλου, με τους δύο σταρ των ομάδων τους να βάζουν πολλά μεγάλα σουτ και να χαρίζουν ένα εξαιρετικό θέαμα στο κοινό. Η Devotion παρά την πίεση που δέχτηκε έμεινε ψύχραιμη και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη (69-63).

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Αλεξανδρόπουλος, ο οποίος είχε 14 πόντους και 18 ριμπάουντ, σε ένα «μυθικό» double double για αυτόν. Από την άλλη ξεχώρισε ο Σπύρος Ζήσης, με 37 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, σε μια επική εμφάνιση, που δεν στάθηκε όμως αρκετή για να επικρατήσει η ομάδα του.

Η Devotion ολοκλήρωσε το ματς με 11/33 δίποντα, 12/32 τρίποντα και 11/20 βολές. Μέτρησε ακόμα 51 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη και 1 μπλοκ. Η Klafta Laboral είχε 18/48 δίποντα, 7/33 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, ενώ πρόσθεσε στο ενεργητικό της 9 ασίστ, 12 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ υπέπεσε και σε 9 λάθη.

DEVOTION: Αλεξανδρόπουλος 14, Βασιλείου 7, Ιωαννάτος 0, Κανταρτζόπουλος 24, Κλήρης 11, Λιοφάγος 3, Σαββόπουλος 3, Χρυσοβέργης 7

KLAFTA LABORAL: Γλαράκης 2, Ζήκου 1, Ζήσης 37, Καραμπάσης 5, Νάνος 0, Παπαδιάς Ανδρ. 8, Παπαδιάς Επ. 0, Πρέκας 0, Σταύρου 7, Τζίμας 0, Χατζόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Τι μας...πρωτοάρεσε έπρεπε να λέγεται η ενότητα, γιατί στο ματς αυτό έγιναν τόσο πολλά πράγματα που διαφήμισαν την διοργάνωση, που είναι δύσκολο να διαλέξουμε τι ήταν αυτό που ξεχώρισε. Ίσως η παρουσία του κόσμου, ίσως το υψηλό σκορ, ίσως και...όλα.