23/09/2023
Το Τρίτο Φύλο 11 10 12 20 - 53 -
Melisses BC 7 5 5 15 - 32 -

Ονειρικές οι πρώτες αγωνιστικές για Το Τρίτο Φύλο!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, Το Τρίτο Φύλο διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Development2, καθώς όντας καλύτερο σε όλο το παιχνίδι νίκησε τις Melisses με σκορ 53-32!

Στο ξεκίνημα οι ‘’ρόζ’’ έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλο στους 7 πόντους και με τον Κουτσωνά να ευστοχεί σε δύο φορές έξω από τη γραμμή των 6.75, αλλά και τον Παππά να μαζεύει 6 ριμπάουντ, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 11-7! Στην αντίπερα όχθη, ο Γανωτάκης με 4 πόντους ήταν ότι καλύτερο παρουσίασαν οι Melisses σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού!

Στη συνέχεια το παιχνιδιού ο Καστρίνιος και η παρέα του ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στη άμυνα τους και με τον Παππά να ευστοχεί σε ένα σουτ τριών πόντων οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 21-12! Στον αντίποδα οι Γαρυφαλλάκης(2π), Δούκας(2π) και Στέφανος Μπουγιούκος πέτυχαν τους μόλις πέντε πόντους της ομάδας τους στη περίοδο αυτή!

Το Τρίτο Φύλο συνέχισε στο ίδιο αγωνιστικό μοτίβο και στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησε εκ νέου χαμηλά τις Melisses και με τους Κουτσωνά, Παππά και Γκρέμπι να ηγούνται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 33-17! Από τη άλλη πλευρά, οι Παπαδιάς και Αλέξης Μπουγιούκος έσπασαν το ρόδι, σκοράροντας από 3 και 2 πόντους αντίστοιχα!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν καθόλου, κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους και έφτασαν δίκαια στη δεύτερη φετινή νίκη με σκορ 53-32!

Betsson MVP o Στέφανος Παππάς με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μανόλης Γανωτάκης είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, και 5 κλεψίματα!

Το Τρίτο Φύλο είχε 12/28 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 8/21 βολές, 55 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 20 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/51 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 3/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 15 κλεψίματα και 13 λάθη .

Το Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Γκρέμπι 12, Καστρίνιος 6, Κουτσωνάς 17, Μισόκαλος 6, Πανάγος, Παππάς 9, Τσανικίδης 3.

Melisses(Αλέξιος Μπουγιούκος): Γανωτάκης 10, Γαρυφαλάκης 9, Δούκας 2, Στέφανος Μπουγιούκος 1, Αλέξιος Μπουγιούκος 7, Παπαδιάς 3, Φράγκος, Περδικάρης.

Τι μας άρεσε: Το double-double του Παππά!