12/10/2023
Αμόκ 15 19 21 15 - 70 -
Aladalon 16 9 7 15 - 47 -

Ονειρική πρεμιέρα για την Αμόκ!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η νεοφώτιστη Αμόκ στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισε εύκολα τους Aladalon με 70-47 στο ΓΣΠ!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Aladalon να προηγούνται με 2-9 και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 15-16, χάρη σε 5 πόντους του Σεφέρη και 4 του Σαλτουρίδη. Ο Κώστας Τσολάκος με 6 πόντους, ο Γραμματικός με 5 και ο Ορφανός με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η Αμόκ έσφιξε την άμυνά της και με 7 πόντους του Ορφανού και 6 του Βιγικάκη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 34-25. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Βαγγέλη και το τρίποντο του Λίτσα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το συγκρότημα του Fisherman και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Ορφανού, 4 του Γραμματικού και τρίποντο του Βιγικάκη, ξέφυγε στους 25 πόντους, 55-30. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 55-32, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Aladalon ο Λίτσας, ενώ νωρίτερα από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Αθανασάκος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Αμόκ να επικρατεί με 70-47, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Ορφανού, Κελεπούρη, Αβαρκιώτη και Γραμματικού. Για τους κόκκινους στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μελανοφρύδης, Βαγγέλης, Σδούγκας και Σαλτουρίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 24/48 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 13/48 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp της Αμόκ ο Ορφανός με 20 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 8/13 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Aladalon ο Λίτσας με 8 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/4 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορες και έκανε 1 λαθάκι.

Αμόκ (Δουρακάκης): Ορφανός 20, Αβαρκιώτης 3 (1), Γρηγορίου 2, Βιγικάκης 9 (2), Γραμματικός 11 (1), Τσολάκος Κ. 10, Τσολάκος Λ. 5, Ιωαννίδης, Κελεπούρης 10

Aladalon (Αθανασάκος): Λίτσας 8 (1), Σαλτουρίδης 6, Αθανασάκος 4 (1), Κτενίδης, Βαγγέλης 15, Μελανοφρύδης 6, Σδούγκας 3 (1), Σεφέρης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία της Αμόκ!