20/09/2021
Γέροντες 17 21 22 13 - 73 -
Κέρβεροι 12 10 8 8 - 38 -

Ονειρικό ξεκίνημα για Γέροντες!

Ένα πολύ θετικό πρόσωπο παρουσίασαν οι Γέροντες στο εναρκτήριο παιχνίδι του κυπέλλου, παίρνοντας τη νίκη με 73-38, απέναντι στους ελλιπείς Κέρβερους.
Πολύ όμορφος ο ρυθμός του αγώνα με το ξεκίνημα, με τους Αναγνωστόπουλο και Καγκελάρη να έχουν μπόλικη… βενζίνη στο ρεζερβουάρ τους και να δίνουν ώθηση για το 17-12 του πρώτου δεκαλέπτου.
Ο Ντάγκας προσπάθησε πολύ τόσο εκτελεστικά όσο και δημιουργικά για Κέρβερους, με τον Κάπρο να βοηθά και αυτός αλλά να μην μπορεί να σταματήσει τις επιθέσεις των Γερόντων, οι οποίοι στηριζόμενοι στους Αναγνωστόπουλο και Τσιβούλα έκλεισαν το ημίχρονο στο 38-22.
Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Γέροντες να είναι κυρίαρχοι σε όλους σχεδόν τους τομείς του παιχνιδιού, με τους Κερβερους ν κάνουν αρκετά λάθη και να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-30.
Η τελευταία περίοδος ήταν μια ευκαιρία για …τρέξιμο και ελεύθερο μπάσκετ για τις δύο ομάδες, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 73-38, με τους Γέροντες να κοιτάνε με αισιοδοξία τα επόμενα παιχνίδια!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Αναγνωστόπουλος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Από Κέρβερους ξεχώρισε ο Κλέαρχος Κάπρος με 8 πο τους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ, τρία κλεψίματα και 3 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 29/64 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12/25 βολές, 54 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη. Συνολικά οι Κέρβεροι είχαν 11/37 δίποντα, 5/31 τρίποντα, 1/7 βολές, 33 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.
Γέροντες (Γεροντίδης): Παπανικολάου 7, Καρέλος 11, Τουρής 9 (9 ριμπ.), Τσιβούλας 4, Δασκάλου 7, Γεροντίδης 6, Καγκελάρης 12, Αναγνωστόπουλος 17.
Κέρβεροι (Συλιγνάκης): Συλιγνάκης 6 (10 ριμπ.), Μπίτσιος 8, Κάπρος 8, Δεληγιάννης, Ντάγκας 14 (7 ριμπ. , 6 ασ.), Χριστοδουλάκης 2.
Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Αναγνωστόπουλου Καγκελάρη!