05/07/2021
Ball Don't Lie 9 10 24 13 - 56 -
Τα Βουνά 21 10 10 24 - 65 -

Ονειρικοί Ι5 και πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το βράδυ της Τρίτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, οι Ι5 υποδέχτηκαν την Ball don’t Lie. Το παιχνίδι ήταν από τα καλύτερα του τουρνουά με τις 2 ομάδες να κονταροχτυπιούνται καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Δυστυχώς όμως για την ομάδα του Μπέλλα που έκανε τα αδύνατα δυνατά, οι Λιόλιοι πήραν τους Ι5 από το χέρι και οδήγησαν την ομάδα τους σε ακόμα μία νίκη (56-65) που τους έδωσε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Το γκάζι πάτησαν οι Ι5 στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Με γρήγορες επιθέσεις, τρίποντα και σκληρή άμυνα, η ομάδα του coach L. δημιούργησε γρήγορα μια διαφορά της τάξεως των 12 πόντων. 7 πόντους είχε ο μαέστρος Παναγιώτης Λιόλιος με τον Ντουβίνιο να ακολουθεί με 2 τρίποντα. 2 τρίποντα είχε ο Μπέρτσος για τους γηπεδούχους αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για το 9-21 της 1ης περιόδου.

Ισορροπημένο ήταν το 2ο δεκάλεπτου σε αυτό το όμορφο παιχνίδι. Οι 2 ομάδες ήταν στα ίδια κυβικά και αυτό φάνηκε. Σειρά στο σκοράρισμα για την BdL πήρε το νέο απόκτημα της ομάδας Γεωργακόπουλος με 11 πόντους ενώ για τους «γιωτάδες» από 1 τρίποντο είχαν οι Ντούβας (με ιδιαίτερο τρόπο!) και Παπαγεωργίου. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει 19-31!

Με πολύ όρεξη και αποφασιστικότητα μπήκε στην 3η περίοδο η αρμάδα του Μπέλλα. Με τον Γεωργακόπουλο μπροστάρη με 2 τρίποντα και με όλη την ομάδα να ακολουθεί, η Ball don’t Lie όχι μόνο εξαφάνισε την διαφορά αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ. Το ματς πήρε φωτιά και η πίεση μεγάλωσε. Αυτό επηρέασε τους Ι5 που δεν έβρισκαν τρόπο να αντιδράσουν και έμειναν στους 10 πόντους στο δεκάλεπτο.

Με το σκορ να είναι 43-41 υπέρ της Ball όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Έχοντας αυτό στο μυαλό τους, οι Νικόλας και Παναγιώτης Λιόλιος τράβηξαν κουπί για τους «γιωτάδες» με 6 και 7 πόντους αντίστοιχα. Ακολούθησε με 5 ο Ντούβας ενώ άμυνα για σεμινάρια έπαιξε όλη η ομάδα. Ανήμπορη να ακολουθήσει στο γρήγορο αυτό τέμπο, η Ball don’t Lie έμεινε για 2η φορά στο παιχνίδι πίσω στο σκορ. Μπορεί οι Μπέρτσος και Γεράσιμος Γασπαράτος να προσπάθησαν, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτραπεί η ήττα με σκορ 56-65 από τους «γιωτάδες» που έπαιξαν σαν «ΟΥΚάδες»!

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Λιόλιος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 1 ασίστ και 2 λάθη σε 27:30 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/8 δίποντα (62,5%), 2/4 τρίποντα (50%) και 1/1 βολές  (100%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γεωργακόπουλος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 27:29 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 2/6 δίποντα (33,3%), 3/6 τρίποντα (50%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 14/40 δίποντα (35%), 7/27 τρίποντα (25,9%), 7/14 βολές (50%), 40 ριμπάουντ (11-29),11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 2 λάθη. Οι Ι5 είχαν 16/38 δίποντα (42,1%), 9/23 τρίποντα (39,1%), 6/11 βολές (54,5%), 41 ριμπάουντ (8-33), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 14 λάθη.

Ball don’t Lie(Kακαφώνης): Χαριτονίδης 7 (12 ριμπ), Κακαφώνης, Μπέρτσος 11, Γασπαράτος Π. 5, Γεωργακόπουλος 14, Ανδρέου 2, Κοσμάς Γασπαράτος Γ. 9, Μαθιουδάκης 4.

Ι5(Λιόλιος Π.): Λιόλιος Δ. 5 (9 ριμπ), Τσιρώνης 4, Παπαγεωργίου 3, Λιόλιος Ν. 13, Μαραθιάς 3, Αγγιούς, Καπώνης 2, Αναστασόπουλος, Δόγκαλης 4, Ντούβας 14 (7 ριμπ), Λιόλιος Π. 17.

Τι μας άρεσε: Οι Λιολούbros που θύμισαν το τρίδυμο Γίαννης-Θανάσης-Κώστας!