24/03/2022
Falcons - - - - - 38 -
Ice Cream Lovers - - - - - 64 -

Ονειρικοί Lovers

Σχετικά εύκολα πέρασαν το εμπόδιο των Touvlakers, οι Ice Cream Lovers στον αγώνα που έλαβε μέρος στο Promitheas Park το βράδυ της Πέμπτης. 38-64 έγραφε ο πίνακας στο τέλος του ματς, με τους «παγωτατζήδες» να κλείνουν ονειρικά την regular season!

Ήρεμη ήταν η 1η περίοδος του αγώνα. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν κάπως νωχελικά, χάνοντας ελεύθερα σουτ και κάνοντας λάθη. 8-5 ήταν το τελικό σκορ με 4 παίχτες να πετυχαίνουν από 1 καλάθι για τους Touvlakers. 3 πόντους είχε ο Π. Βασιλείου για τους φιλοξενούμενους.

Μια διαφορά 4 πόντων δημιούργησαν οι Lovers στο 2ο δεκάλεπτο. Έχοντας οδηγούς τους Καρκούλια και Π. Βασιλείου που είχαν από 5, οι πρωταθλητές την season 18-19, επέβαλλαν τον ρυθμό τους. 10 από τους συνολικά 11 πόντους των Touvlakers (11-18 το σκορ δεκαλέπτου) είχε ο Ιωάννου.

Στο +9 έφτασαν οι Ice Cream Lovers στην 3η περίοδο. Τον χαβά του συνέχισε ο Π. Βασιλείου που πέτυχε 4 πόντους, ενώ από 3 είχαν οι Σκλάβος και Τσαρμπόπουλος. Ακόμα 5 πόντους έβαλε για τους γηπεδούχους ο Ιωάννου που επιθετικά ήταν απελπιστικά μόνος του. 10-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Η ολική καταστροφή ήρθε για τους Touvlakers στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ντούβα και του Μιχαλόπουλου έπαιξε ονειρικά, πέτυχε 26 πόντους, δέχθηκε μόλις 9 και «καθάρισε» το παιχνίδι. 8 πόντους πέτυχε ο Νίκος Μιχαλόπουλος, με Γιαννακόπουλο και Π. Βασιλείου να ακολουθούν με 5. 7 ακόμα πόντους έβαλε ο Ιωάννου για τους Touvlakers. 38-64 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Μιχαλόπουλος με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ (2-6), 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Ο Γιώργος Ιωάννου ξεχώρισε για τους ηττημένους με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ (4-3), 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά.

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 13/64 σουτ (20,3%), 5/22 τρίποντα (22,7%), 7/13 βολές (53,8%), 47 ριμπάουντ (14-33), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 24/65 σουτ (36,9%), 6/28 τρίποντα (21,4%), 10/23 βολές (43,5%), 46 ριμπάουντ (12-34), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 7 λάθη.

Touvlakers(Ιωάννου): Φίλιας 2, Ιώαννου 22 (7 ριμπ), Κοτσώνης 2, Φώτου 2, Φώτης 4 (10 ριμπ), Ζυγομαλάς (7 ριμπ), Μπουχάγιερ 2, Καϊάφας 4 (9 ριμπ).

Ice Cream Lovers(Βασιλείου): Τσαρμπόπουλος 3, Καρκούλιας 9, Γιαννακόπουλος 7, Μιχαλόπουλος 16 (8 ριμπ, 5 κλεψίματα), Βασιλείου Π 17 (14 ριμπ), Σκλάβος 6, Βασιλείου Δ., Σίκλης 6.

Τι μας άρεσε: H χημεία και ο τρόπους παιχνιδιού των «παγωτατζήδων»!