30/09/2021
Uncle Drew 12 24 20 19 - 75 -
War Gamers 12 15 20 17 - 64 -

Όνειρο ζει, μην ξυπνάτε τον Drew!

Κάνοντας ένα εξαιρετικό παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, ο νεοφώτιστος Uncle Drew ολοκλήρωσε τη… βόμβα της δεύτερης αγωνιστικής, επικρατώντας των περσινών πρωταθλητών της Elite War Gamers, με σκορ 75-64, στέλνοντας μήνυμα παράλληλα ότι ήρθε για να… μείνει στη μεγάλη κατηγορία!
Όμορφος ο ρυθμός της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να χτυπήσουν σε πρώτο χρόνο, με τον Βαρβαρίδη να βάζει τέσσερις γρήγορους πόντους δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους, μέχρι η η είσοδος του Προσελέντη ισορροπήσει την κατάσταση. Ο πρωτοεμφανιζόμενος Κογιώνης από Drew έδειξε με το… καλημέρα την ποιότητά του, “χορεύοντας” στο ποστ, κάνοντας παράλληλα το 12-12 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.
Το βαρύ… πυροβολικό των πρωταθλητών “ξύπνησε” στη δεύτερη περίοδο, με τον Καραγιάννη να αναλαμβάνει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες, παρά το γεγονός ότι η άμυνα του Drew ήταν προσαρμοσμένη πάνω του. Κάρμας, Σιρόγλου και Μπονάτσος απάντησαν στο τρίποντο του Διαμαντή, οδηγώντας τους γηπεδούχους στο προβάδισμα με 36-27 για ημίχρονο.
Ο Σιρόγλου βρήκε το χέρι του, ο Μπονάτσος μαζί με τον Κογιώνη ήταν κυρίαρχοι κάτω από τα καλάθια και η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 15 (45-30), στο 23′. Ένα σερί 0-10 των War με τον Διαμαντή να εκτελεί δις από την περιφέρεια και την πίεση στη μπάλα να δυσκολεύει τον Drew στο κατέβασμα, μείωσε την “ψαλίδα” του σκορ, μέχρι ο Βαρβαρίδης βγει τελικά μπροστά στο κρίσιμο αυτο σημείο και να παίρνει πάνω του δύο δύσκολες φάσεις, επαναφέροντας την… μέχρι πρότινος τάξη, με το σκορ να κλείνει στο 56-47.
Το μόνο σίγουρο ήταν ότι οι War του Σπύρου Σκλαβενίτη δε θα έπεφταν δίχως προσπάθεια για ανατροπή, με Λαζαράκο και Μέμεζα να σκοράρουν και να μειώνουν τη διαφορά, χωρίς όμως να καταφέρουν να… τουμπάρουν το ματς, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται σωστά τις τελευταίες κατοχές, πετυχαίνοντας την μεγαλύτερη ίσως νίκη στην ιστορία τους, με σκορ 75-64.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Μπονάτσος με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από War ξεχώρισε ο Στέφανος Καραγιάννης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 24/37 δίποντα, 4/38 τρίποντα, 15/18 βολές, 41 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη. Οι War είχαν 12/41 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 13/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.
Uncle Drew (Κάρμας): Σιρόγλου 7(11 ριμπ. ,6 ασ.), Βλυσσίδης 2, Χριστοδουλόπουλος, Βαρβαρίδης 13, Μπονάτσος 21, Κάρμας 11, Κογιώνης 10, Ραπανάκης 2, Αγγελογιαννόπουλος 9.
War Gamers (Σκλαβενίτης): Προσελέντης 8, Λαζαράκος 3, Καραγιάννης 22, Διαμαντής 14, Μέμεζας 4, Θεοφανόπουλος 1, Ρίπης 2, Χαλούδης 5, Πάτερος, Νατσίδης 2, Ρόκκος, Καρατζής 3.
Τι μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη που έδειξαν οι δύο ομάδες!