24/09/2021
Top Guns 12 6 12 11 - 41 -
Greek Freaks 18 15 12 10 - 55 -

Όνομα και πράγμα οι «Greek Freaks»

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν το παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική του Basketaki Cup οι Greek Freaks που επιβλήθηκαν των Top Gun με 55-41 στο κλειστό του Κολωνού.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με συνέπεια. Οι Greek Freaks ήταν λίγο καλύτεροι και επιβλήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 18-12 με τον Νίκο Λεοντιάδη να σημειώνει 6 πόντους. Για τους Top Guns, 6 πόντους έβαλε ο Στέφανος Ζυρίνης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Greek Freaks ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Ο Νίκος Λεοντιάδης με 6 πόντους ηγούνταν για τους τυπικά φιλοξενούμενους οι οποίοι ανέβασαν την διαφορά τους στους 15, 33-18. Για τους Top Gun 7 πόντους έβαλε ο Ζηρίνης που πάλευε μόνος του στην επίθεση.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Greek Freaks διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να πλησιάσουν στο σκορ. Ο Λεοντιάδης συνέχισε να οργιάζει από την περίμετρο, ενώ ο Νίκος Τσουράπης δεν είχε αντίπαλο στο «ζωγραφιστό». Σε αυτό το σημείο, αξίζει να αναφερθεί και η πολύ καλή και ουσιαστική παρουσία του Σπύρου Σκλαβενίτη στην θέση «1» αφού οργάνωνε χωρίς λάθη την ομάδα του. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 45-30. Για την ομάδα του Γιαννόπουλου, μόνος έπαιζε ο Ζηρίνης που ήταν συγκινητικός.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα. Οι «Greek Freaks» έφτασαν στην νίκη με 55-41 και πανηγύρισαν το πρώτο τους θετικό αποτέλεσμα στο Basketaki Cup για φέτος.
MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Νίκος Τσουράπης με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Ζηρίνης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά οι Top Guns με 17/69 εντός πεδιάς, 0/13 τρίποντα και 7/9 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 22 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 21/63 εντός πεδιάς, 5/15 τρίποντα και 8/23 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 15 κλεψίματα, έκαναν 26 λάθη και 2 τάπες.
Top Guns (Γιαννόπουλος): Μαρούδας, Γιαννόπουλος 2, Λιαργκόβας 4, Μαυρογιάννης 2, Σταυρόπουλος 4, Αθανάσουλας 2, Πολυζογόπουλος, Κίτσος 7, Χριστόπουλος 2, Ζυρίνης 18.
Greek Freaks (Σκλαβενίτης): Τασουράπης 10, Λεοντιάδης 19, Προκάκης 2, Υφαντόπουλος 4, Σκλαβενίτης 2, Σκλαβενίτης Κ, Τσαμπαρλής 4, Καφετζής Δ 4, Ιωαννίδης, Καφετζής Τ 6, Συλάς 2, Θεοχάρης 2.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!