21/06/2023
Grava Thunders 19 20 14 11 - 64 -
Komic n Tragic 11 20 10 13 - 54 -

Οι Grava Thunders είναι ακόμη εδώ!

Οι Grava Thunders αρνούνται να «πεθάνουν» και το βράδυ της Τετάρτης 21 Ιουνίου έδειξαν πως θα παλέψουν  μέχρι τέλους την σειρά κόντρα στους Summer Tragics. Αν και βρίσκονταν με την «πλάτη στον τοίχο» κατάφεραν να πάρουν την σημαντική νίκη με 64-54 και να φέρουν την σειρά πάλι στα ίσα (1-1). Οι Grava Thunders έδειξαν πιο έτοιμοι και αποφασιστικοί στο δεύτερο ματς και δίκαια ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο φινάλε. Πλέον τα πάντα θα κριθούν στο τρίτο και τελευταίο μεταξύ τους παιχνίδι και εκεί θα μάθουμε ποιος θα πάρει το «εισιτήριο» για τους «16» της Summer Development League.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι γηπεδούχοι από τις πρώτες φάσεις πήραν το προβάδισμα και δεν το άφησαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Βρεττάκος, Σουλτάτος και Μάντζαρης ξεκίνησαν «ζεστά» πίσω από τα 6,75 για το 11-6, ωστόσο με το δίποντο του Παπαντώνη και το τρίποντο του Σπυράτου ήρθε η ισοφάριση (11-11). Από εκεί και έπειτα όμως οι φιλοξενούμενοι σίγησαν και με ένα σερί 8-0 οι Grava Thunders έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-11.

Με τον τρόπο που κυλούσε το παιχνίδι ήταν λογικό η διαφορά να φτάσει σε διψήφιο αριθμό, όπως και έγινε. Ο Βρεττάκος με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 21-11, με τους γηπεδούχους να κρατούν απόσταση ασφαλείας στο μεγαλύτερο διάστημα του δεκαλέπτου. Ο Καραμούζας ήταν η βασική απειλή για τους Summer Tragics, οι οποίοι έβρισκαν λύσεις κυρίως με τον Τσιώγκα, με το σκορ να φτάνει στο 35-27. Τελικά η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους στο +8 (39-31).

Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν την απόσταση συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι Grava Thunders έδειχναν σκληράδα και αποτελεσματικότητα, οι οποίες δύσκολα μπορούσαν να νικηθούν. Βρεττάκος, Γκόγκος και Καραμούζας διατήρησαν την ομάδα τους στο +12, μιας και έπειτα από το πέρας της τρίτης περιόδου το σκορ έδειχνε 53-41.

Οι πρώτες φάσεις του τέταρτου δεκαλέπτου ανήκαν στους ψηλούς των δύο ομάδων. Στον Παπαδόπουλο και στον Καραμούζα. Ο ένας απαντούσε στο καλάθι του άλλου και κάπως έτσι φτάσαμε στο 59-47. Ο Σπυράτος με τρίποντο μείωσε σε 60-50, όμως ο χρόνος δεν ήταν σύμμαχος των Summer Tragics. Οι Grava Thunders μπόρεσαν να διαχειριστούν με επιτυχία τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έτσι «κλείδωσαν» τη νίκη με τελικό σκορ 64-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Καραμούζας με 23 πόντους, 1 ασίστ και 21 ριμπάουντ. Από τους Summer Tragics ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τσιώγκας με 12 πόντους, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ.

Οι Grava Thunders μέτρησαν 16/47 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 14/24 βολές, 50 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Summer Tragics ολοκλήρωσαν το ματς με 16/50 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 4/5 βολές και 40 ριμπάουντ. Παράλληλα είχαν 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Grava Thunders (Νάσης): Βρεττάκος 12(7ρ.), Γκόγκος 5(4ρ.), Καραμούζας 23(21ρ.), Μάντζαρης 3(4ρ.), Σουλτάτος 10(2ρ.), Τσιμπίδης 5(6ρ.), Αγαλόπουλος 6(6ρ.)

Summer Tragics (Σπυράτος): Παπαντώνης 4(4ρ.), Σπυράτος 12(3ρ.), Τσαμουράς, Λίγγρης 6(6ρ.), Παπαδόπουλος 8(10ρ.), Ακτύπης, Ποθητός 12(2ρ.), Πουλάκης, Τσιώγκας 12(4ρ.), Βλάχος

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα που έδειξαν οι Grava Thunders στο παιχνίδι.