18/09/2023
ThunderDogs 8 15 7 16 - 46 -
ReTirees 11 12 9 21 - 53 -

Οι ReTirees το ντέρμπι των σκληρών!

Σαν μονομάχοι σε Αρένα μπήκαν οι δύο αντίπαλοι στο παρκέ του Athens Sports Hall , με τις δυνατές άμυνες, το σκληρό παιχνίδι και τον μπόλικο μπασκετικό ξύλο να έχουν περίοπτη θέση στην εικόνα της αναμέτρησης. Σε ένα δυνατό λοιπόν ντέρμπι που κράτησε για τουλάχιστον 38 λεπτά, οι ReTirees φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε, πέτυχαν 7 αναπάντητους πόντους και δραπέτευσαν με τη νίκη 46 – 53 απέναντι στους Thunderdogs.

Οι δύο μπήκαν με τρομακτική ένταση στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησαν να παίξουν πολύ γρήγορο μπάσκετ, ήταν όμως νευρικές στην επίθεση, με το σκορ να μένει χαμηλά. Η ελαφρώς πιο εύστοχη ομάδα του Κουσούλη, κρατούσε μικρό προβάδισμα 8 – 11 με τρίποντο του Σαρρή και καλάθια από Τσαπατάκη, Παπαϊωάννου, Τσιλάβη και Ρομποτή, ενώ για το σύνολο του Παπαγεωργίου που στηριζόταν στις εκρήξεις του Καγιαμανίδη, από ένα δίποντο πέτυχαν Σεφέρης, Α. Πέππας και Φρονιμάκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ReTirees πέτυχαν τρία γρήγορα καλάθια με Τσαπατάκη, Στόλη και Παπαϊωάννου ξεφεύγοντας 9 – 17, αλλά οι Thunderdogs με μπροστάρη τον δαιμόνιο Καγιαμανίδη με 5 πόντους και τρίποντο του Σέργη, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους(23-19). Οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και βρίσκοντας λύσεις από Σαρρή - Τσαπατάκη, έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(23-23).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να πηγαίνουν πολύ στην δύναμη, το ξύλο να πέφτει βροχή μέσα στις δύο ρακέτες και αμφότερους να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα με τον Καγιαμανίδη ξανά να οδηγεί με 5 πόντους για το 30 – 25, όμως οι ατομικές προσπάθειες από Παπαϊωάννου και Σαρρή, έφεραν την αντίδραση για τους ReTirres που προσπέρασαν με 30 – 32.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Σεφέρη στη μύτη, το μοτίβο δεν άλλαξε με το παιχνίδι να παραμένει ντέρμπι. Οι ReTirres έχτισαν γρήγορα διαφορά 6 πόντων, όμως τα Σκυλιά δια χειρός Φρονιμάκη που πέτυχε 6 πόντους, προσπέρασαν και πάλι με 37 – 36. Σκληρό μπρα ντε φερ στη συνέχεια της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν δύο φορές με 6 πόντους με ηγέτη τον Τσαπατάκη με δύο τρίποντα και τους γηπεδούχους να βρίσκουν άμεσα τις απαντήσεις κυρίως με Καγιαμανίδη - Πρισιμιτζάκη , φέρνοντας και πάλι το ματς στα ίσια(46-46). Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, αλλά οι (Συνταξιούχοι) είχαν διαφορετική άποψη στο τελευταίο δίλεπτο. Το τρίποντο του Κτιστάκη τους έδωσε φτερά για να έρθουν Τσαπατάκης με βολές και Τσιλάβης με δίποντο να γράψουν το 46 – 53 , που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παντελής Σαρρής με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Καγιαμανίδης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 2 κλεψίματα.

Οι Thunderdogs είχαν 10 / 31 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 11 / 15 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι ReTirees είχαν 14 / 48 δίποντα, 4 / 19 τρίποντα, 13 / 16 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Thunderdogs(Παπαγεωργίου): Καγιαμανίδης 17, Καρύκας, Κόντος, Α.Πέππας 2, Γ.Πέππας 2, Πρισιμιτζάκης 10, Σέργης 3, Σαραντάκος, Σεφέρης 4, Τσιρίγκας, Φρονιμάκης 8.

ReTirees(Κουσούλης): Γιαμαίος, Κτιστάκης 3, Παντελής, Παπαϊωάννου 12(8ρ.), Πλεξουσάκης 4, Ρομποτής 2, Σαρρής 10(11, Στόλης 4, Τσαπατάκης 14, Τσιλάβης 4.

Τι μας άρεσε: Αν και υπερβολικό πολλές φορές το πάθος που έβγαζαν οι δύο ομάδες ήταν πολύ μεγάλο.