14/02/2024
Λύκοι 21 10 6 14 - 51 -
Pressof BC 15 12 17 22 - 66 -

Με όπλο το τρίποντο η Pressof!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό του Κάρβουνου οι Λύκοι υποδέχθηκαν την Pressof, με τους φιλοξενούμενους να αλλάζουν πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατούν με 51-66.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τους Λύκους στο παιχνίδι, με τους πράσινους να βγάζουν ενέργεια και να βρίσκουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Εξαιρετικός ο Δρόσος στο πρώτο δεκάλεπτο με 8 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους Κοροπούλης και Παραράς με 6 πόντους έκαστος ήταν αυτοί που κράτησαν κοντά την Pressof με το σκορ στο 21-15.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να παίζουν εξαιρετική άμυνα και να βάζουν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Όσο αναφορά το σκοράρισμα οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 31-27.

Αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, ξεκίνησαν εκπληκτικά το δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ. Ο Παραράς συνέχισε εκπληκτικά το παιχνίδι του και σκόραρε άλλους 6 πόντους δίνοντας λύσεις στο επιθετικό κομμάτι για την Pressof.

Οι Λύκοι στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά με αποτέλεσμα να χάσουν ότι είχαν καιχτίσει για δύο δεκάλεπτα. Το μομέντουμ στο τέλος ήταν με τους φιλοξενούμενους που με μεγάλα σουτ του Νομικού αύξησαν την διαφορά και πήραν την μεγάλη νίκη με 51-66.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Valsiliu με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δρόσος με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 13/22 βολές, 19/53 δίποντα και 0/11 τρίποντα, μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 11/18 βολές, 14/38 δίποντα και 9/37 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 5 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Δρόσος 9, Ιατρού 13, Καχριμάνης 2, Κουρούβανης 4, Κούβελας 10, Νίτσικα 3, Σάββας 9, Χαροκόπος 1

Pressof BC (Μπαλάσκας): Vasiliu 9, Καραντζιάς 6, Κοροπούλης 12, Μπαλάσκας, Νομικός 15, Παραράς 19, Τρατολάτης 5, Τσορτός

Τι μας άρεσε: Τα μεγάλα τρίποντα των φιλοξενούμενων!