17/10/2021
Los Abeles Fakers 19 10 16 18 - 63 -
Space Jam 11 12 5 12 - 40 -

Όπως… έπρεπε η πρεμιέρα των Fakers!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν στον έκτο όμιλο της D2-League οι Los Abeles Fakers, καθώς για την πρώτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Space Jam με 63-40 στο κλειστό του Κολωνού!

Εμφανώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Los Abeles Fakers, καθώς με 8 πόντους του Παναγιώτη Βογιατζή, δύο τρίποντα του Μαυρακάκη και ένα του Φωτεινού, προηγήθηκαν με 19-11. Το δίδυμο Παπαναστασίου – Μυρίλλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους έκαστος, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Μαυροσκότης.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με την Space Jam να κάνει την αντεπίθεσή της και με 7 πόντους του Νάστου και τρίποντο του Γιακουμή, πλησίασε στον πόντο, 24-23, 2:30 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 29-23, μετά από νέο τρίποντο του Μαυρακάκη και 3 πόντους του Θανάση Βογιατζή.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Ρακούν έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Παναγιώτη Βογιατζή, Αντωνάκη και Κωνσταντίνου με 4 πόντους ο καθένας, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 45-28. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά το έμμεσο τρίποντο του Γεννάρα και το καλάθι του Παπαναστασίου. Σκορ τρίτης περιόδου 45-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, ωστόσο οι “Απατεώνες” έφτασαν εύκολα στη νίκη με 63-40, έπειτα από 12 πόντους του Αντωνάκη και 4 του Παναγιώτη Βογιατζή. Για την Space Jam στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παπαναστασίου και Νάστος με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/10 βολές, 17/48 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 βολές, 11/34 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Los Abeles Fakers ο Παναγιώτης Βογιατζής με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 8/14 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Space Jam ο Νάστος με 12 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/8 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Βογιατζής Θ. 5, Κωνσταντουδάκης, Κωνσταντίνου 6, Αντωνάκης 16 (2), Βογιατζής Π. 18, Φωτεινός 4 (1), Μαυρακάκης 14 (4)

Space Jam (Μαυροσκότης) : Νάστος 12 (2), Παπαναστασίου 12, Γιακουμής 3 (1), Μυρίλλος 4, Γεννάρας 6, Μαυροσκότης 3 (3), Κολέογλου, Πέτσας

Τι μας άρεσε: Η αλλαγή της εικόνας των Los Abeles Fakers στο δεύτερο μέρος!