15/09/2020
Pourangers BC 14 8 11 9 - 42 -
Somalia Pirates 22 10 10 18 - 60 -

Ορεξάτοι για ένα ημίχρονο οι Σομαλοί Πειρατές!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Σομαλούς Πειρατές στον ένατο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησαν των ανανεωμένων Pourangers με 42-60 στο Basketaki Arena.

Οι Σομαλοί Πειρατές ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Πηλιούνη, 5 του Στραβοπιεράκου, 5 του Παπαηλιού και 4 του Σταματέα, προηγήθηκαν με 14-22. Το δίδυμο Χάρου – Αναγνωστόπουλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 5 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς το τιμόνι στα χέρια τους και με δύο τρίποντες βόμβες του Κολαξή, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 22-32. Από την περιφέρεια βρήκαν στόχο για λογαριασμό των Pourangers στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Χάρος και Αναγνωστόπουλος, φτάνοντας έτσι τους 8 πόντους ο καθένας.

Με 4 νέους πόντους του Πηλιούνη και άλλους τόσους του Παπαηλιού, το συγκρότημα του Βελιβασάκη ξέφυγε στους 15, 24-39, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι Παππούδες και με 5 πόντους του Σταυρόπουλου, αλλά και 4 του Πιστεύου, μείωσαν στους 9, 33-42, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Σομαλοί Πειρατές έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Πηλιούνη (7π), Στραβοπιεράκο (4π) και Κολαξή (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 42-60. Για την ομάδα του Στρατόπουλου στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Σταυρόπουλος με τους 4 πόντους που σημείωσε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 13/50 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/5 βολές, 20/46 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Pourangers ο Χάρος με 10 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Πειρατών ο Παπαηλιού με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, σέρβιρε 5 έτοιμα καλάθια, έκλεψε 1 φορά, υπέπεσε σε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Pourangers (Στρατόπουλος): Αγνόγλου, Πιστεύος 4, Χάρος 10 (2), Κατσαρός, Λόζος, Σταυρόπουλος 13 (1), Παταριάς 2, Παπαβασιλείου, Αναγνωστόπουλος 11 (1), Γεωργιόπουλος, Νεντής 2, Μπούτζης

Σομαλοί Πειρατές (Βελιβασάκης): Παπαηλιού 15 (2), Στραβοπιεράκος 9 (1), Πηλιούνης 15, Σταματέας 6, Νικολουζάκης 2, Κολαξής 9 (3), Ντούλης 4

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό πρώτο μέρος των Σομαλών Πειρατών, όπως και η ανανέωση των Pourangers!