11/12/2022
West Side B.C 14 17 19 21 - 71 -
Grava Thunders 9 15 16 18 - 58 -

Ορεξάτοι και κυρίαρχοι οι West Side!

Βγάζοντας στο παρκέ την ενέργεια που χρειαζόταν και με τους Τσούλφα-Πατσαχτσίδη να είναι σε πολύ καλή μέρα, οι West Side επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα καθώς επικράτησαν επί των Grava Thunders με 71-58. Αυτή ήταν η 6η νίκη τους στο πρωτάθλημα, ενώ μετρούν και 2 ήττες. Όσον αφορά τους Thunders, γνώρισαν την 5η σερί ήττα τους και έχουν πλέον ρεκόρ 2-6.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι γηπεδούχοι έδειξαν πως στα πλάνα τους ήταν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία που θα τους δοθεί. Και το κατάφεραν αρκετά καλά είναι η αλήθεια. Έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, πήραν το προβάδισμα από πολύ νωρίς και έχτισαν μία μικρή διαφορά 5 πόντων, με το 14-9 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με καλάθια των Τσιμπίδη και Ντούρμα πλησίασαν στον έναν πόντο, ωστόσο τότε ανέλαβε ο Τσούλφας. Ο παίκτης των West Side με τρία συνεχόμενα δικά του καλάθια έκανε το 20-13. Οι Grava Thunders δεν τα παράτησαν και με πρωταγωνιστή τον Σωτηριάδη κατάφεραν ακόμη και να προηγηθούν με 20-21. Πατσαχτσίδης και Τριανταφυλλίδης έδωσαν λύσεις πίσω από την γραμμή του τριπόντου και έτσι οι West Side πήγαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ που έγραφε 31-24.

Ο Πατσαχτσίδης συνέχισε να είναι ζεστός στο τρίτο δεκάλεπτο και έδωσε στην ομάδα του αέρα 16 πόντων. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν με τους Τσιμπίδη, Γκόγκο και Σωτηριάδη να δίνουν τις μάχες τους και κατάφεραν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου να πάνε την διαφορά στο -10 (50-40).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι West Side ανέβασαν κι άλλο την διαφορά, φτάνοντας ακόμα και στο +21 (66-45), με τον Πατσαχτσίδη να εκμεταλλεύεται το ανοιχτό γήπεδο, τον Τσούλφα να κυριαρχεί στην ρακέτα και τον Μπελεχάκη να δίνει λύση από το τρίποντο. Σωτηριάδης και Γκόγκος έκαναν ότι μπορούσαν για να δώσουν ώθηση στην ομάδα τους, ωστόσο οι West Side πανηγύρισαν τη νίκη με 71-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Παναγιώτη Τσούλφα. Ο ίδιος μέτρησε 22 πόντους, 1 ασίστ και 11 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Οι West Side είχαν 17/41 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 13/23 βολές, 51 ριμπάουντ, ενώ μοίρασαν και 10 ασίστ. Παράλληλα η στατιστική έδειξε 9 κλεψίματα, 11 λάθη και 3 μπλοκ. Από την άλλη, οι Grava Thunders είχαν 18/46 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 4/13 βολές, 48 ριμπάουντ, 11 ασίστ. Επίσης μέτρησαν 7 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

West Side B.C. (Μπελεχάκης): Αδελφόπουλος 3(9ρ.), Αλεξανδρόπουλος, Γαλανόπουλος 6(5ρ.), Μπελεχάκης 3(8ρ.), Πατσαχτσίδης 17(4ρ.), Ρηγόπουλος, Τριανταφυλλίδης 19(10ρ.), Τσούλφας 22(11ρ.), Φρονιμόπουλος 1(4ρ.)

Grava Thunders (Ντούρμας): Βήχος 11(8ρ.), Γκόγκος 11(6ρ.), Καγιάς 2(3ρ.), Ντούρμας 11(3/10), Σχετάκης, Σωτηριάδης 15(10ρ.), Τσιμπίδης 8(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλαν οι West Side όταν οι Grava Thunders πέρασαν μπροστά στο σκορ.