27/12/2023
San Antonio Smurfs 10 13 8 9 - 40 -
Αναλώσιμοι 21 8 22 10 - 61 -

Με όργια Χρηστακάκου οι Αναλώσιμοι!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Αναλώσιμοι επικράτησαν εύκολα των San Antonio Smurfs με 40-61, χάρη στην οργιαστική εμφάνιση του Σωτήρη Χρηστακάκου, ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους με double-double και 8/12 τρίποντα !

Με τον Χρηστακάκο (11π.) να είναι από νωρίς σε ημιάγρια κατάσταση και τους Κοταράκο (3π.), Αντωνιάδη (3π.) και Ντούγια (2π.) να ακολουθούν, οι Αναλώσιμοι έχτισαν διψήδια διαφορά από τα πρώτα λεπτά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι Smurfs, παρά την προσπάθεια των Μ. Μουτσιόπουλου (6π.), Λ. Μουτσιόπουλου (2π.) και Αλέξη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-21.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Smurfs έβγαλαν αντίδραση και δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά με καλάθια των Νινιού (4π.), Νίκα (4π.) και Αλέξη (4π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Αναλώσιμοι διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, όμως πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων. Σκορ ημιχρόνου, 23-29.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό άλλαξε. Οι Αναλώσιμοι έτρεξαν με επιμέρους 8-22 και χάρη στο νέο επιθετικό κρεσέντο το Χρηστακάκου (11π.) έβαλαν πρόωρο τέλος στην υπόθεση νίκη. Οι Smurfs δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό, καθώς είχαν σημαντικά επιθετικά κενά διαστήματα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Smurfs επιχείρησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, όμως η παραγωγικότητα αμφότερων των ομάδων ήταν πολύ χαμηλή και έτσι οι Αναλώσιμοι έφτασαν εύκολα στη νίκη, κλείνοντας με θετικό τρόπο τη χρονιά.

Στο τέλος του αγώνα, οι San Antonio Smurfs είχαν 15/43 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Αναλώσιμοι είχαν 15/46 δίποντα, 10/25 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Χρηστακάκος με 30 πόντους και double-double, έχοντας 3/7 δίποντα και 8/12 τρίποντα ! Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Μουτσιόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης) : Αλέξης 6, Γκουρογιάννης 5, Μουτσιόπουλος Εμ. 15 (1), Μουτσιόπουλος Ελ. 6 (1), Μποχωρίδης, Νίκας 4, Νινιός 4.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος) : Αντωνιάδης 9 (1), Καστανιάς, Κοταράκος 11, Νικολόπουλος 5 (1), Ντούγιας 4, Χρηστακάκος 30 (8), Χρονόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.