04/02/2023
Iguana Pacers 10 17 15 19 - 61 -
Gran Μανάρια 8 12 14 17 - 51 -

Οργίασε ο Γεωργίου στη νίκη των Iguana Pacers!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Evolution Leαgue, οι Iguana Pacers εκμεταλλευόμενοι τη ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα στη τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, έκαμψαν την αντίσταση των αξιόμαχων Gran Μανάρια με σκορ 61-51. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιώργος Γεωργίου με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Σκληρός είχε 3 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα έδειξαν ότι οι γηπεδούχοι κάθε άλλο παρά εύκολο απόγευμα θα είχαν, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τη παρέα του Μπεκρή μπροστά με σκορ 10-8. Ο Γεωργίου σε 9:51 λεπτά συμμετοχής πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 5 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα στο ενεργητικό του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά το σκορ και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Ισίδωρο Τσίγκο(5π).

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι συνδέθηκαν με περισσότερη ευκολία με το αντίπαλο καλάθι, καθώς πέτυχαν δεκαεφτά πόντους περισσότερους συγκριτικά με το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού, κλείνοντας εν τέλει το ημίχρονο με το υπέρ τους 27-20. Ο Γεωργίου δεν είχε αντίπαλο, σκοράροντας 14 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Μοσχέτα(8π) έξω από τη γραμμή των 6.75. Στην αντίπερα όχθη, οι Νερούτσος και Τσίγκος αποτέλεσαν έναν μόνιμο πονοκέφαλο μέσα από το ζωγραφιστό, πετυχαίνοντας από 6 πόντους έκαστος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ναι μεν κράτησαν το προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας έναντι των αντιπάλων τους. Ο αρχηγός των Pacers, Δημήτρης Μπεκρής, βοήθησε την ομάδα του με 5 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γεωργίου(3π). Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Νερούτσος παρέμεινε ένα άλυτο πρόβλημα για τους Iguana, πληγώνοντας τους με ακόμη 6 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη προσωπικότητα που διαθέτουν, ευστόχησαν σε όλα τα μεγάλα σουτ και κατάφεραν να πάρουν ακόμη μια νίκη με σκορ 61-51, απέναντι σε έναν αντίπαλο που με την απόδοση του απέδειξε ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για την είσοδο στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του ομίλου.

Οι Iguana Pacers είχαν 16/38 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 5/10 βολές, 34 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/43 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 9/12 βολές, 35 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη .

Iguana Pacers(Γεωργίου): Ανδριώτης 4, Γεωργίου 26, Μοσχέτας 18, Μπεκρής 7, Παλάσκας, Παπαζαχαρίου 6.

Gran Μανάρια(Μπρέμπος): Αλεξανδρίδης 2, Καραμπούλιας, Νερούτσος 13, Παπαευσταθίου 8, Σκιαδόπουλος 6, Σκληρός 3, Τσίγκος 19.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Γεωργίου!