14/01/2020
Patras LakiStars 8 15 16 19 - 58 -
JugoPLASTIKA 15 10 12 16 - 53 -

Οριακή νίκη για τους μέτριους LakiStars!

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 2ου γύρου στο BPL, οι Lakis Stars αναμετρήθηκαν με την JugoPlastika. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με καμία από τις 2 ομάδες να παραδίδει τα όπλα. Παρόλα αυτά, δυστυχώς για την παρέα του Αντωνακάκη, ο coach Α. διάβασε πολύ καλά το παιχνίδι και με το σωστό rotation οδήγησε στην νίκη τους «γαλαζοκίτρινους» με σκορ 58-53!

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Jugo. Με 5 διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν, η ομάδα του Αντωνακάκη δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων. Στην αντίπερα όχθη, από 2 πόντους είχαν οι Αξιώτης, Αγγελόπουλος Κ., Μαρκόπουλος και Καμπάσης για το τελικό 8-15 της 1ης περιόδου.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παρκέ, στο 2ο δεκάλεπτο οι Stars. Με 2 συνεχόμενα τρίποντα και οργανωμένες άμυνες , τα «αστέρια του Λάκη» μείωσαν αρκετά την διαφορά. 8 από τους συνολικά 10 πόντους των φιλοξενούμενων είχε ο Αγγελόπουλος που στο πρώτο του παιχνίδι, στο BPL έκανε θραύση.

Μπροστά στο σκορ πέρασαν οι γηπεδούχοι στο 3ο δεκάλεπτο. Με τον Σταματόπουλο σε πολύ καλή μέρα, οι Stars έδειξαν ότι δεν είναι άδικα από τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος. Ανήμποροι στάθηκαν οι παίχτες της JugoPlastika να αντιδράσουν και έτσι έμειναν πίσω στο σκορ!

Με τον πίνακα να δείχνει 39-37 όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Με τον Σταματόπουλο να έχει πάρει φωτιά με 3 τρίποντα (συνεχόμενα!), η ομάδα του coach Αγγελόπουλου Γ. πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με σκορ 58-53 απέναντι σε μία JugoPlastika που δείχνει να βελτιώνεται συνεχώς!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Σταματόπουλος με 16 πόντους, 1 ριμπάουντ (0-1), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο δίχως λάθη σε 21:36 λεπτά αγώνα Σούταρε 1/2 δίποντα (50%), 4/6 τρίποντα (66.7%) και2/2 βολές (100%). Για την Jugo ξεχώρισε ο Σταύρος Αγγελόπουλος με 23 πόντους, 15 ριμπάουντ (5-10), 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 38:47 λεπτά. Σούταρε 9/21 δίποντα (42,8%), 1/7 τρίποντα (14,3%) και 2/5 βολές (40%).

Σαν σύνολο, οι Patras Lakis Stars είχαν 15/42 δίποντα (35,7%), 6/18 τρίποντα (33,3%), 10/16 βολές (62,5%), 48 ριμπάουντ (11-37), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 25 λάθη.. Η JugoPlastika είχε.19/49 δίποντα (38,7%), 3/27 τρίποντα (11,1%), 6/15 βολές (40%), 41 ριμπάουντ (13-28), 9 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη.

Lakis Stars (Αγγελόπουλος Γ.): Αξιώτης 9, Κόκκινος 2, Παπαφλωράτος 2 (9 ριμπ), Μαρκόπουλος 4, Πασχάκης 7 (9 ριμπ), Τσαργκώνης, Καμπάσης 10 (8 ριμπ), Σταματόπουλος 16, Τζελέπης 4, Αγγελόπουλος Κ. 4.

JugoPlastika (Αντωνακάκης): Νασόπουλος 8, Μποτίνης 2, Κατσιφός, Αντωνακάκης 6 (8 ριμπ), Καπελιώτης 2, Φούκας 12, Καραγεώργος, Αγγελόπουλος 23 (15 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό παιχνίδι του Σταματόπουλου από την μία και του Αγγελόπουλου από την άλλη!