19/02/2020
Φα.Πα. - - - - - 47 -
Falcons - - - - - 46 -

Οριακή νίκη για την Φαρμακευτική!

Στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του αγαπημένου σε όλους BPL, η Φα.Πα. αντιμετώπισε τους πάντα μαχητικούς Touvlakers. Το παιχνίδι ήταν πολύ κοντινό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Εν ολίγοις, το ματς κρίθηκε στο τελευταίο σουτ με τον Ιωάννου να αστοχεί σε τρίποντο και βολές, με αποτέλεσμα η Φα.Πα. να κερδίσει με σκορ 47-46!

Πολύ καλά ξεκίνησε η ομάδα του Θεοδωρακόπουλου. Με φορμαρισμένους τους Ιωάννου, Ασπρούλια και Δημητριάδη δημιούργησε μια διαφορά 9 πόντων. 3 τρίποντα είχε η πολύ άστοχη στα δίποντα Φα.Πα, για το 11-20 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η Φα.Πα υπό την καθοδήγηση του Γεράνιου, μετέτρεψε το -9 σε -4 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο αρχηγός είχε 5 πόντους, ενώ από 1 τρίποντο είχαν οι Σπανός και Μπαλτάς. Όλους τους πόντους των Touvlakers στο δεκάλεπτο (10), τους είχε ο έμπειρος σουτέρ Ιωάννου, ο οποίος επιθετικά δεν είχε στήριγμα!

Στο μισό καλάθι έφτασε η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων στην 3η περίοδο. Με Χύτα, Γεράνιο και Θεοδοσιάδη να έχουν από 3 πόντους η Φα.Πα. μπήκε δυναμικά στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου. 2 καλάθια είχε ο Ιωάννου για τους Touvlakers και 3 πόντους ο ποιοτικός playmaker Δημητριάδης.

Με τον πίνακα να δείχνει 40-41 όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν πολύ μέτρια στο επιθετικό κομμάτι των 2 ομάδων. Οι παίχτες δεν έβαλαν σουτ ούτε με αίτηση, κάτι που το μαρτυράει και το επιμέρους σκορ (7-5). Δυστυχώς όμως για τους Touvlakers η αστοχία του Ιωάννου στις 2 τελευταίες επιθέσεις και η μαχητική ψυχή της Φα.Πα, τους στέρησε την νίκη με μόλις 1 πόντο!

Mvp του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Θεοδοσιάδης με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ (5-4), 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος σε 25:14 λεπτά. 0/1 δίποντα (0%), 2/9 τρίποντα (22,2%) και 1/2 βολές (50%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ιωάννου με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ (0-3), 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη σε 34:22 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 3/3 δίποντα (100%), 2/13 τρίποντα (15,4%) και 5/8 βολές (62,5%).

Σαν σύνολο, η Φα.Πα. είχε 9/33 δίποντα (27,3%), 7/33 τρίπουντα (21,2%), 8/19 βολές (42,1%), 41 ριμπάουντ (18-23), 10 ασίστ, 19 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 19 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 14/37 δίποντα (37,8%), 4/17 τρίποντα (23,5%), 10/16 βολές (62,5%), 35 ριμπάουντ (10-25), 2 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 22 λάθη.

Φα.Πα. (Στασινόπουλος): Σπανός 7, Θεοδοσιάδης 7 (9 ριμπ), Μπαλτάς 7, Προβίδας 4 (11 ριμπ), Μαυρογιάννης, Μπόχαλης, Στασινόπουλος, Χύτας 5, Γκοτσόπουλος 1, Κόκκινος 1, Γεράνιος 15.

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Ιωάννου 17, Φίλιας, Θεοδωρακόπουλος, Ασπρούλιας 8, Ζυγομαλάς 4, Γλεντής (9 ριμπ), Δημητριάδης 11, Πούλος 6.

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που διακατέχει την Φαρμακευτική στο λεγόμενο crunch time!