12/10/2023
Bar Χελώνα 7 14 14 12 - 47 -
Itah Jazz 6 12 9 16 - 43 -

Oριακή νίκη και πρόκριση για τη Bar Xelona

Mετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που έλαβε χώρα στο Promitheas Park, η Bar Xelona πήρε τη νίκη - πρόκριση στη φάση των «16» απέναντι στους Itah Jazz (47-43), με την εμπειρία των «μπλαουγκράνα» να κάνει τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία, την ώρα που οι Jazz πάλεψαν σκληρά, ωστόσο προδόθηκαν από κάποιες κακές επιλογές στο φινάλε και έτσι αποκλείστηκαν πρόωρα από τη συνέχεια του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες μουδιασμένες στα πρώτα λεπτά, κάτι απολύτως φυσιολογικό, καθώς ήταν το πρώτο τους επίσημο παιχνίδι μετά από πάρα πολύ καιρό. Η Bar Xelona ολοκλήρωσε την Α' περίοδο στο +1 (7-6), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες βελτίωσαν κάπως την επιθετική τους συγκομιδή και έτσι οι «μπλαουγκράνα» πήγαν στην ανάπαυλα με +3 (19-16).

Στην επανάληψη, η Bar Xelona κατόρθωσε να χτίσει μια μικρή διαφορά και με επιμέρους σκορ 16-11 στη Γ' περίοδο έφτασε στο +8 στο φινάλε του δεκαλέπτου (35-27), αποκτώντας προβάδισμα νίκης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Itah Jazz προσπάθησαν για την ανατροπή, ωστόσο η Bar Xelona ήταν αυτή που κυριάρχησε στα σημεία και πανηγύρισε την πολυπόθητη πρόκριση (47-43).

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νικόλας Σταυρογιαννόπουλος, με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ