13/02/2024
Jackals 21 16 19 21 - 77 -
Thessaloniki Avispas 12 21 18 18 - 69 -

Οριστικά μόνοι πρώτοι οι Jackals!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με έντονη ενέργεια από την πλευρά των Jackals. Οι παίχτες της ομάδας ειδικά ο Δημητρόπουλος και ο Ζωγράφος, έδειχναν αποφασισμένοι να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό στο γήπεδο. Με εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματικές επιθέσεις, οι Jackals κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σημαντική διαφορά, καθιστώντας το σκορ 21-12.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος με το τέμπο να παραμένει γρήγορο. Σε αυτή τη περίοδο οι Thessaloniki Avispas κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και ήταν αυτοί που κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να μειώσουν την διαφορά μέσω των Διαμαντή, Καρανώτα και Μαυρίδη διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου σε 37-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα των Jackals κατάφεραν να αναδειχθούν σε κυρίαρχο παράγοντα του αγώνα. Οι Διαμαντής και Καρανώτας των Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά η ομάδα των Jackals  επέδειξε εμπειρία και αποφασιστικότητα με τις όμορφες επιθετικές συνεργασίες να είναι αυτές που ξεχωρίζουν. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 56-51 υπέρ των Thessaloniki Avispas.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν γεμάτο ένταση και αγωνία. Οι Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να ανατρέψουν το παιχνίδι και πλησίασαν στο σκορ. Ωστόσο, οι Jackals διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και τελικά τον κέρδισαν με το σκορ να δείχνει 77-69.

MVP του αγώνα είναι ο Ιωάννης Δημητρόπουλος ο οποίος πέτυχε 30 πόντους και έκλεψε 5 φορές την μπάλα.

Πρωταγωνιστής για τους Thessaloniki Avispas είναι ο Ιωάννης Διαμαντής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Jackals: Βούλγαρης 1, Δημητρόπουλος 30(4), Ζωγράφος 14(4), Καραμανώλης 2, Κατσουπάκης 2, Λιάτσικος 2, Μηνασίδης 2, Μπουλγουράνος 11(1), ΠεφτιτσέληςΙ. 6(2), ΠεφτιτσέληςΑλ. , Φιλιππίδης 7(1)

Thessaloniki Avispas: Διαμαντής 16(1), Ιακωβίδης, Καλλιμάνης 5, Καρανώτας 14(2), Κώστας 4, Μαυρίδης 18(2), Ορλιακλής 4, Στεφάνου 2, Τζιτζάλης 6