14/02/2024
Undrafted 13 13 11 24 12 73 -
Ανακασιακός 15 17 14 15 18 79 -

Αγχώθηκε, αλλά έμεινε «όρθιος» στη παράταση ο Ανακασιακός!

Ο Ανακασιακός έχει πάρει φόρα και στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος μοιάζει ασταμάτητος. Για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι το ροζ φύλλο αγώνα πάει στα χέρια του, καθώς αυτή τη φορά, αν και με μπόλικο άγχος, ξεπέρασε το εμπόδιο των Undrafted επικρατώντας στο έξτρα πεντάλεπτο με 73-79 στην εξ αναβολής 14η αγωνιστική της Development 2 League. Αυτή ήταν η 13η νίκη του Ανακασιακού (13-8), ενώ οι γηπεδούχοι για 3ο σερί ματς δεν τα καταφέρνουν και έπεσαν στο 13-7.

Ο Γιώργος Χρυσικός ξεκίνησε ορεξάτος το ματς και οι Undrafted προηγήθηκαν 12-6. Όταν ο Ανακασιακός ανέβασε στροφές ήρθε και το προσπέρασμα. Ο Σμάγκιν έκανε την αρχή, με τους Χοχλιδάκη και Ζουγανέλη να τον ακολουθούν και έτσι με ένα σερί 0-9, από το 13-6 το σκορ πήγε στο 13-15 και με αυτό ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά με τις προσπάθειες του Χοχλιδάκη και Ρομποτή (20-21). Στη συνέχεια υπήρξαν κάποια μπρος-πίσω στο προβάδισμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλύτερο φινάλε στο δεκάλεπτο. Εκμεταλλευόμενοι τις ευκαιρίες τους στον αιφνιδιασμό οι Σμάγκιν, Σιαπατόρης και Ρομποτής έφεραν τον Ανακασιακό στο +6 και ο φωτεινός πίνακας έγραφε 26-32.

Οι γηπεδούχοι κόλλησαν επιθετικά στα ξεκινήματα της τρίτης περιόδου και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να φτάσουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο, όταν ο Σμάγκιν έκανε το 28-39. Ο Αντωνάκης έφερε πόντους πίσω από τα 6,75 που τους είχαν ανάγκη οι Undrafted σε εκείνο το σημείο και πλησίασαν στο 35-41. Ο Ανακασιακός κράτησε καλή απόσταση στο τέλος της τρίτης περιόδου και την άφησε πίσω του με το 37-46.

Σιαπατόρης, Σμάγκιν και Χοχλιδάκης έφτιαξαν ακόμα ένα σερί και με το 0-7 απομάκρυναν κι άλλο την ομάδα τους (37-53). 5 λεπτά πριν το φινάλε του ματς η διαφορά ήταν πάνω από τους 10 πόντους, αλλά οι Undrafted δεν ήταν διατεθειμένοι να εγκαταλείψουν τόσο εύκολα. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Τάσου Χρυσικού και αυτός με απανωτές τρίποντες «βόμβες» έφερε την ομάδα του στο -2(59-61). Έτσι το ματς είχε δραματική εξέλιξη στο φινάλε. Ο Σμάγκιν αστόχησε στις δύο βολές του και με 13 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Γιώργος Χρυσικός πήγε επίσης στη γραμμή και έφερε το ματς στα ίσα (61-61). Ο Ανακασιακός είχε μία τελευταία ευκαιρία για να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά ο Ρομποτής ήταν άστοχος στο λέι απ και έτσι οδηγηθήκαμε στη παράταση (61-61).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, με τους Θεοδωρόπουλο και Γιώργο Χρυσικό από τη μία να βγαίνουν μπροστά για τους Undrafted και με τον Σμάγκιν από την άλλη να «κουβαλάει» τον Ανακασιακό. Ο τελευταίος έδωσε προβάδισμα με 73-75 στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ στη συνέχεια ο Θεοδωρόπουλος δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, πετώντας στα «σκουπίδια» τις δύο βολές του. Το καλάθι του Χοχλιδάκη έφερε ακόμα πιο κοντά στη νίκη τον Ανακασιακό (73-77), την οποία «κλείδωσε» ο Ρομποτής με το 73-79 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Έντγκαρ Σμάγκιν με 34 πόντους, 2 ασίστ και 16 ριμπάουντ. Από τους Undrafted ξεχώρισε ο Φίλιππος Κόντος με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Undrafted μέτρησαν 15/42 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 10/15 βολές, 25 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 15 κλεψίματα, 8 λάθη και 3 μπλοκ. Ο Ανακασιακός είχε 26/53 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 24/32 βολές, 60 ριμπάουντ, 7 ασίστ, όπως και 6 κλέψιματα και 22 λάθη.

Undrafted (Κόντος Φ.): Αντωνάκης 12(4ρ.), Θεοδωρόπουλος 9, Κόντος Φ. 9(6ρ.), Λύγκρης, Ματεντζόγλου 6(2ρ.), Πανταζής, Παπαγεωργίου, Χρυσικός Α. 12(2ρ.), Χρυσικός Γ. 25(6ρ.)

Ανακασιακός (Αλεξίου): Αλεξίου, Ζαφειρόπουλος, Ζουγανέλης 4(1ρ.), Κοτοπούλης, Ρομποτής 18(4ρ.), Σιαπατόρης 6(7ρ.), Σμάγκιν 34(16ρ.), Χοχλιδάκης 17(19ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του ματς στο φινάλε.