09/11/2023
Hurricanes 9 17 6 18 - 50 -
Alepoudiarides BC 15 10 25 6 - 56 -

Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα φτάνουν οι Alepoudiarides!

Με ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, οι Alepoudiarides "κλείδωσαν" το παιχνίδι απέναντι στους Hurricanes και επικράτησαν με τελικό σκορ 50-56!

Το ψηλό σχήμα που διάλεξαν στο ξεκίνημα οι Hurricanes μπορεί να έδινε πλεονέκτημα κοντά στο καλάθι, στερούσε όμως τη δυνατότητα στο να... ματσάρουν την ενέργεια των Αλεπουδιάριδων, οι οποίοι είδαν τον Κάλλη να μας δείχνει τα... κάλλη του και να οδηγεί τους "μαύρους" στο 9-15 πρώτης περιόδου. Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Παρασκευάς Ιωαννίδης, πήρε δύο συνεχόμενα τρίποντα και έδωσε αυτό το... τσακ που χρειαζόταν η παρέα των Hurricanes για να ανέβει, με τον Πατάκα από την άλλη να απαντά και το υπέροχο πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 26-25 για Hurricanes.

Το 0-18 σερί που έτρεξαν οι Alepoudiarides τα λέει όλα, με 6 λεπτά να κάνει να σκοράρει το σύνολο των Hurricanes στο τρίτο δεκάλεπτο και την εικόνα του παιχνιδιού να αλλάζει εξ' ολοκλήρου. Η ενέργεια και η καταπληκτική παρουσία του Γιουβανάκη σε άμυνα και επίθεση ξεχώρισε στην τρίτη περίοδο, η οποία έκλεισε στο 32-50, με τους "μαύρους" να δείχνουν πως το θέλουν πολύ! Μέχρι τέλους λοιπόν αλλά όχι ίδια εικόνα, με τους Hurricanes να το πάνε όσο... πάει αλλά να μην καταφέρνουν να μειώσουν τόσο ώστε να περάσουν και μπροστά, με το τελικό σκορ να δίνει την πολυπόθητη νίκη στους Alepoudiarides με σκορ 50-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Πατάκας με 21 πόντους, 17 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από τους Hurricanes ξεχώρισε ο Παρασκευής Ιωαννίδης με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/39 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 4/6 βολές, 40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/40 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 7/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη.

Hurricanes (Περσίτσας): Βασιλειάδης 3, Βλάχος 8, Ιωαννίδης 21, Καραθάνος, Κασσελάκης, Λατίφης 13, Μακρής, Ρούσσος, Σακελλαρίου 5.

Alepoudiarides (Τζιώπης): Βιολιδάκης 3, Γιουβανάκης 4, Κάλλης 8, Κουτσάγιας 4, Μπέσης 6, Πατάκας 21, Παυλάκος 7, Φρατζολάς 3, Χατζηαντωνιάδης.

Τί μας άρεσε: Όμορφο κλίμα στον αγώνα!