25/02/2020
Beerokoillers 10 14 10 2 - 36 -
Gerakas Hawks 11 10 16 7 - 44 -

Όσο έπρεπε οι Gerakas Hawks!

Τα Γεράκια συνεργάστηκαν όσο πολύ και όσο καλά χρειαζόταν, για να ευχαριστηθούν το παιχνίδι και να πάρουν την 11η νίκη τους στον δεύτερο όμιλο της Development League (11-5) που τους αφήνει ελπίδες για τη δεύτερη θέση, απέναντι στους ελλιπείς Beerokoillers, που το πάλεψαν μέχρι το 35’, αλλά έμειναν από δυνάμεις και πλέον είναι στο… σταθερό 5-11.

Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν στο παρκέ με το μυαλό στα τρίποντα και οι Αγγουριδάκης, Χαμπερής έβαλαν αρχικά μπροστά τους «Κίλερς», όμως ο Σαρακηνός απάντησε από την περιφέρεια και οι Αβαράκης, Γραβάνης έκλεισαν το δεκάλεπτο με τους Χωκς στο +1 (10-11).

Ο ρυθμός ήταν καλός και στη δεύτερη περίοδο, έχοντας από τη μία τους Γραβάνη, Πικάση, Σκλαβούνο να σκοράρουν για τα Γεράκια, τα οποία δεν σταμάτησαν να τρέχουν, ενώ από την άλλη οι «μπορντό» στηρίχτηκαν πιο πολύ στον Καλαμάρα που έβαλε 9 πόντους σε εκείνο το διάστημα, παίρνοντας βοήθειες από Χαμπερή και Λιακόπουλο στη ρακέτα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 24-21 για τους γηπεδούχους.

Πικάσης, Σαρακηνός, Γραβάνης και Παπαγιάννης συνεργάστηκαν ακόμα καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο για τους Γερακιώτες και γύρισαν το σκορ με όμορφο μπάσκετ, με τον Παπαλάμπρου να κρατάει δυνάμεις από πλευράς Beerokoillers και τους Αγγουριδάκη, Λιακόπουλο να ευστοχούν για το 34-37 του 30ου λεπτού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο άρχισαν να κάνουν «μπαμ» οι απουσίες των «Κίλερς» και η επίθεση δεν λειτουργούσε με τίποτα (μόνο δύο πόντοι από καλάθι του Λιακόπουλου), κάτι που έκανε χειρότερο και ο τραυματισμός του Καλαμάρα που άφησε μια πεντάδα να παλεύει και να μην καταφέρνει να ανατρέψει την κατάσταση, την οποία πια είχαν υπό έλεγχο οι Hawks, χωρίς κι αυτοί να σκοράρουν πολύ, με τους Γραβάνη, Πικάση και Αβαράκη να διαμορφώνουν το τελικό 36-44.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Σωκράτης Γραβάνης με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους «Κίλερς» ξεχώρισε ο Γιώργος Αγγουριδάκης με 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «μπορντό» είχαν 12/41 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 3/10 βολές, 35 ριμπάουντ (8-27), 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη και 4 μπλοκ, με τα Γεράκια να τελειώνουν το ματς με 18/47 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 5/7 βολές, 46 ριμπάουντ (11-35), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 20 λάθη και 1 μπλοκ.

Beerokoillers (Χαμπερής): Λιακόπουλος 9, Καλαμάρας 9, Αγγουριδάκης 7, Παπαλάμρου 6, Χαμπερής 5, Νικολόπουλος

Gerakas Hawks (Χρυσικός): Γραβάνης 12, Σαρακηνός 9, Παπαγιάννης 7, Πικάσης 6, Αβαράκης 6, Σκλαβούνος 2, Τζελέπης 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η συγκέντρωση και η θέληση που έδειξαν οι Γερακιώτες να πάρουν το ματς, ξέροντας ότι πάνε προς επιστροφή στη Master League!