07/03/2023
Komodo Dragons 16 11 7 19 - 53 -
Beerokoillers 15 16 5 11 - 47 -

Όσο κερδίζουν θα ελπίζουν οι DPG!

Το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena οι DPG Warriors επικράτησαν των Beerokoillers με 53-47 φτάνοντας τις 12 νίκες στον 1ο όμιλο της Development League και διατηρώντας ελπίδες πρόκρισης στα Playoffs. Οι Beerokoilers, από την άλλη, παρουσιάστηκαν με 11αδα κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την 14η φετινή τους ήττα στο πρωτάθλημα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Ρόκιζας (5π.), Βεργόπουλος (4π.), Δαμόπουλος (3π.), Βαζαίος (2π.) και Ρέππας (2π.) τράβηξαν κουπί για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά, ενώ η ομάδα του Μανδηλαρά απάντησε με Καπελλέ (6π.), Νεοφύτου (4π.), Κεφαλά (3π.) και Λιάγκο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-15.

Ανώτεροι ήταν οι Beerokoillers στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς χάρη στην επιθετική τους πολυφωνία κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, ο Κλεφτόγιαννης (6π.) μπήκε για τα καλά στην εξίσωση, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες του Βαζαίο (2π.) και Ντάο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 27-31.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά, με το επιμέρους σκορ να γράφει 7-5 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Ρέππας (2π.) και Βαζαίος (2π.) οδήγησαν επιθετικά τους μετέπειτα νικητές, ενώ οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στους Κεφαλά (3π.) και Κ.Μανδηλαρά (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-36.

Σπουδαίο τέταρτο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι DPG. Όντας συγκεντρωμένοι αμυντικά και με πρωταγωνιστές τους Κλεφτόγιαννη (6π.), Βαζαίο (5π.), Βεργόπουλο (4π.) και Δαμόπουλο (4π.), αλλά και με μαεστρική καθοδήγηση από τον Βαζαίο, οι Πολεμιστές επικράτησαν δίκαια. Οι Beerokoillers δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα και έτσι, παρά την προσπάθεια των Κοσμαδάκη (5π.), Νεοφύτου (3π.) και Κεφαλά (3π.) αποχώρησαν ηττημένοι από το Basketaki Arena.

Στο τέλος του αγώνα, οι DPG Warriors είχαν 14/41 δίποντα, 3/14 τρίποντα και 16/22 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Beerokoillers είχαν 11/40 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Βαζαίος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 2/5 τρίποντα, 0/2 τρίποντα και 7/7 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 39 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Κεφαλάς με 12 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

DPG Warriors (Βεργόπουλος) : Βαζαίος 11, Βεργόπουλος 9, Δαμόπουλος 7 (2), Κλεφτόγιαννης 12, Ντάος 2, Ρέππας 7 (1), Ρόκιζας 5.

Beerokoillers (Μανδηλαράς) : Καπελλές 8, Κατσίκης, Κεφαλάς 12 (3), Κοσμαδάκης 9 (1), Λιάγκος 4, Λιακόπουλος, Μανδηλαράς Κ. 2, Μανδηλαράς Δ. 3 (1), Νεοφύτου 7, Παναγιωτάκης 2, Ψαλτόπουλος.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.