05/02/2020
Shooting Stars 8 13 13 24 - 58 -
Δαλάι Κλάμα 21 17 17 12 - 67 -

Όσο κερδίζουν, ελπίζουν οι Δαλάι Κλάμα!

Επιστροφή στις νίκες στον όγδοο όμιλο της D2-League για τους Δαλάι Κλάμα, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα των Shooting Stars με 58-67 και πήγαν στο 5-5 ρεκόρ.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Δαλάι Κλάμα στο ματς, καθώς με τρίποντα των Κλούτσου – Θεοδωρακόπουλου και βοήθειες των Σταματόπουλου, Ντεμελή και Κρινή, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 8-21. Ο Σταύρου με 3 πόντους και οι Μηλιώνης – Ζαφειράκος με 2 ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι έφτασαν την διαφορά στους 17, 14-31, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αυτό το προβάδισμα, 21-38, χάρη σε 5 πόντους του Τσιάρα και 4 του Κλούτσου. Ο Δαλαγεώργος τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Shooting Stars με 9 πόντους σε εκείνο το διάστημα, ενώ 2 είχε ο Σταύρου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Σταματόπουλου, 4 του Κλούτσου και τρίποντα των Θεοδωρακόπουλου – Νικηταρά, η ομάδα του Μπουρελάκου έφτασε στο +21, 34-55. Δεν μπόρεσαν οι μπλε να βγάλουν αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 4 πόντους του Μηλιώνη, τους 4 του Σταύρου και το τριποντάκι του Δαλαγεώργου. Σκορ τρίτης περιόδου 34-55!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και με δράστες τους Κλούτσο (8π), Γκανασούλη και Κρινή, έφτασαν στην άνετη νίκη με 58-67. Για τους Shooting Stars στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μηλιώνης (10π), Δαλαγεώργος (8π) και Σταύρου (3π), καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 25/38 βολές, 9/39 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 19 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/24 βολές, 16/41 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των Shooting Stars ο Μηλιώνης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Δαλάι Κλάμα ο Κλούτσος με 16 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 4/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Shooting Stars (Μόρφος): Καντερές, Δαλαγεώργος 24 (3), Σταύρου 13 (2), Ζαφειράκος 2, Μηλιώνης 13, Μόρφος, Νικολουδάκης 6

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 7 (1), Μιχόπουλος 3 (1), Κρινής 7, Κλούτσος 16 (2), Σταματόπουλος 9, Μπέης 2, Ντεμελής 5, Μάγος 2, Γκανασούλης 3, Θεοδωρακόπουλος 6 (2), Χατζάκης 2, Νικηταράς 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Δαλάι Κλάμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα!