22/03/2023
Most Wanted 11 18 24 13 - 66 -
Iron Maidan 15 12 15 20 - 62 -

Όσο κερδίζουν θα ελπίζουν οι Most Wanted!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Most Wanted επικράτησαν των Iron Maidan με 66-62, διατηρώντας ελπίδες πρόκρισης στα Playoffs της Evolution League. Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι με τους Most να ανοίγουν σημαντικά το rotation και τους Μαϊντανούς να παρουσιάζουν πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι Maidan στο ξεκίνημα, χάρη στα καλάθια των Παληγιάννη (6π.), Μακρή (4π.), Θ. Μαλτέζου (3π.) και Κόντη (2π.). Οι Most, από την άλλη, αγωνίστηκαν με δύο διαφορετικές πεντάδες στο πρώτο και στο δεύτερο πεντάλεπτο, βρίσκοντας λύσεις από τους Αναγνώστη (4π.), Καραμασιώτη (3π.), Κωνσταντίνου (2π.) και Παπαδόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-15.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους οι Καταζητούμενοι έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και συγκέντρωση στην άμυνα, επικράτησαν στο επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου με 18-12, ανατρέποντας γρήγορα τα εις βάρος τους δεδομένα. Σκορ ημιχρόνου, 29-27.

Μετά την ανάπαυλα οι Most πάτησαν ακόμη περισσότερο το γκάζι. Με τους συνήθεις υπόπτους Παπαδόπουλο (10π.) και Καραμασιώτη (8π.) να βρίσκουν ρυθμό για τα καλά, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Iron Maidan βρήκαν λύσεις από τους Κόντη (6π.), Παληγιάννη (4π.), Μακρή (3π.) και Θ. Μαλτέζο (2π.), όμως μπήκαν στην τελευταία περίοδο από το -11. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 53-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Iron Maidan δεν τα παράτησαν. Με αντεπίθεση διαρκείας και διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν επικίνδυνα τους Most έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κόντη (6π.), Παληγιάννη (4π.), Μακρή (4π.), Θ. Μαλτέζο (4π.) και Α. Μαλτέζο (2π.). Οι Most, όμως, ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι, καθώς τα μακρινά σουτ του Καραμασιώτη (9π.) οδήγησαν την ομάδα του στη 14η φετινή νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Most Wanted είχαν 14/43 δίποντα, 9/36 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Iron Maidan είχαν 25/49 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 5/6 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 20 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Κόντης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 8/13 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και είχε μόλις 1 λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Most Wanted (Καραμασιώτης) : Αναγνώστης 7, Ελευθεράκης 1, Κάλας 5 (1), Καραμασιώτης 23 (7), Κουσάκης 4, Κωνσταντίνου 4, Μιτζέλος, Μπλιθικιώτης 1, Νικολάου 5 (1), Ντάνασης 1, Παπαδόπουλος 15.

Iron Maidan (Μακρής) : Γεράκος 2, Κόντης 16, Μακρής Δ. 15 (1), Μαλτέζος Α. 5, Μαλτέζος Θ. 10 (1), Μαρινάκης, Παληγιάννης 14.

Τι μας άρεσε : Το γεγονός ότι οι Most έδωσαν χρόνο σε όλους τους παίκτες τους.