02/03/2024
Young Ballers BC 14 13 20 11 - 58 -
Saint Pauli 5 13 8 10 - 36 -

Όσο κερδίζουν ελπίζουν...

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι γηπεδούχοι, αφού με πρωταγωνιστές τους Κολυβάκη και Τσατάλη προηγήθηκαν με 14-5. Οι φιλοξενούμενοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, έκαναν πολλά λάθη και έχασαν την επαφή με το σκορ.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού οι δύο ομάδες σημείωσαν από 13 πόντους. Οι Young Ballers πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Ράπτη, Ζορμπάνο και Ντιντιλά και σε συνδυασμό με τη σταθερά καλή απόδοση του Τσατάλη διατήρησαν τη διαφορά στο +9 (27-18). Οι επιθετικές εμπνεύσεις των Δήμα και Μόνου ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι φιλοξενούμενοι σ' ένα πρώτο ημίχρονο που τίποτα δεν πήγαινε καλά.

Με τον Στεφανάκο να είναι εξαιρετικός τόσο στα εκτελεστικά, όσο και στα οργανωτικά του καθήκοντα και τους Ράπτη, Κρόκο και Κολυβάκη να βοηθούν σημαντικά, οι γηπεδούχοι έβαλαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 20-8 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +21 (47-26). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και είδαν το έργο τους να γίνεται εξαιρετικά δύσκολο εν όψει συνέχειας.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι "πράσινοι" είχαν εξασφαλίσει τη νίκη. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και οι γηπεδούχοι με νέο σόου του Στεφανάκου έφτασαν πολύ εύκολα στη νίκη με 58-36. Η Saint Pauli γνώρισε βαριά ήττα και είδε τις πιθανότητες της για παραμονή στην κατηγορία να εξανεμίζονται.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Στεφανάκος με 10 πόντους (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μόνος με 6 πόντους (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 τρίποντα) και 16 ριμπάουντ.

Young Ballers (Στεφανάκος): Dai 6, Ανδρεάδης, Ζορμπάνος 7 (1), Κολυβάκης 11 (2), Κρόκος 4, Ντιντιλάς 6, Ράπτης 5 (1), Στεφανάκος 10, Τσατάλης 9 (1)

Saint Pauli (Καραμπάς): Αντωνάτος, Δήμας 16 (1), Καραμπάς, Μόνος 6 (1), Παλαιολόγος 2, Πιτένης 9 (1), Τζοβάρας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η μεστή εμφάνιση του Στεφανάκου.