17/10/2023
Pressof BC 18 19 13 15 - 65 -
Δαλάι Κλάμα 20 7 14 14 - 55 -

Όσο πυροβολεί ο Νομικός, όλα καλά για Pressof!

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι απέναντι σε ομάδες οι οποίος φέτος θα κάνουν πολλές... κηδείες, με το Pressof να επικρατεί των ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ με σκορ 65-55 στο ΣΕΦ.

Η τριάδα Σωτηράκη, Μπαλατσού και Φλαπούρη ήταν πάρα πολύ καλή για να περιοριστεί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Νομικό από μακρυά και τον Καραντζιά από κοντά να απειλούν και να μειώνουν τη διαφορά λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου για το Pressof, το οποίο έκλεισε στο 18-20, με τον Βασιλείου να βοηθά πολύ στο τέλος. Το... αντίδοτο για την αντιμετώπιση του Λαδόπουλου δεν βρέθηκε ποτέ από τους φιλοξενούμενους, με τον ψηλό των γηπεδούχων να σκοράρει ακατάπαυστα και να επεκτείνει το προβάδισμα της παρέας του Μπαλάσκα, με το πρώτο ημίχρονο να είναι αντάξιο της ποιότητας των δύο ομάδων και να κλείνει στο 37-27.

Το Pressof συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και προσπάθησε να ανεβάσει τη διαφορά στον αγώνα, τα κατάφερε, αλλά το πάθος των ΔΑΛΑΙ και η ποιότητα του Σωτηράκη κράτησαν τους "πράσινους", με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 50-41, έχοντας ακόμη 10 λεπτά... φωτιά! Εκεί όμως ο Νομικός έπαιξε και για τον... Κοροπούλη! Εν τη απουσία του πολυνθετου φόργουορντ, ο Μιχάλης βγήκε μπροστά, εκτέλεσε από μακρινή απόσταση και υπέγραψε το 65-55 με το οποίο το Pressof επικράτησε των πολύ καλών αλλά... ασύνδετων ακόμη ΔΑΛΑΙ.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φατιόν Βασιλείου με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα,3 λάθη. Από τους ΔΑΛΑΙ ξεχώρισε ο Χρήστος Φλαπούρης με 19 πόντους, ριμπάουντ, ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν δίποντα, τρίποντα, βολές, ριμπάουντ, ασίστ, κλεψίματα, κοψίματα, λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δίποντα, τρίποντα, βολές, 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 15, Βρεττός, Καράβης, Καραντζιάς 6, Κοντάκος 4, Λαδόπουλος 15, Μπαλάσκας, Νομικός 17, Τρατολάτης 6, Τσορτός 2.

ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ (Μπουρελάκος): Γιαννούκας 2, Κεφαλάς, Μπαλατσός 6, Νικηταράς 2, Νικολής 2, Σωτηράκης 14, Τζιγκουνάκης 3, Τζώλης 2, Τσιάρας 5, Φλαπούρης 19.

Τί μας άρεσε: Το πόσο... δέθηκε το Pressof με την απουσία του Κοροπούλη!