31/01/2024
Pistachios 12 10 9 7 - 38 -
Elapuse BC 13 10 8 14 - 45 -

Όσο ζει ελπίζει η Elapuse!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό και την ελαφρώς πιο εύστοχη Elapuse να έχει μικρό προβάδισμα με 12 – 13. O Κερχουλάς με 8 πόντους, ήταν το σημείο αναφοράς στην επίθεση των προπορευόμενων, ενώ στην πολυφωνική επίθεση των Pistachios, ξεχώρισε ο Τάλαρος με 4 πόντους.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε η δεύτερη περίοδος, με τις ομάδες να μην μπορούν να τελειώσουν εύκολα τις φάσεις και το ημίχρονο να τελειώνει με το φτωχό 22 – 23. Ζορμπάς με 5 πόντους και Βλαντής με τρίποντο ήταν οι διακριθέντες για την ομάδα του Αναγνώστου, ενώ για τα Φυστίκια που πάλευαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, ο Βουρλίτης πήρε την μπαγκέτα με 6 πόντους.

Οι προβληματικές επιθέσεις συνεχίστηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο με το μικρό επιμέρους 9 – 8, να έχει τις ομάδες στην απόλυτη ισορροπία. Ο Σολδάτος με 4 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους Πράσινους, ενώ για την Elapuse ο Μιγιόνης πέτυχε 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 31-31.

Το τέταρτο δεκάλεπτο κυλούσε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με Μιγιόνη(4), Κουτσούκο και Κερχουλά να σκοράρουν και τα Φυστίκια να απαντούν με τα Τάλαρο(3), Φλίγκο και Τσίτουρα, για το 38 – 40. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Παπούλιας με τρίποντο από την γωνία έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην Elapuse, με τους Pistachios να μην απαντούν και τον Μιγιόνη με δύο εύστοχες βολές να διαμορφώνει το τελικό 38 – 45.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βίκτωρας Μηλιώνης με 12 πόντους, οκτώ ριμπάουντ, τέσσερις στάσεις και τέσσερα κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Σολδάτος με εφτά πόντους, έχεις σύμπαν, μία ασίστ και 4 λεπτά δουλειά

Οι Pistachios είχαν 15 / 43 δίποντα, 0 / 14 τρίποντα, 8 / 10 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Η Elapuse είχε 13 / 40 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 7 / 9 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Pistachios (Κοντογιάννης): Βουρλίτης 6, Γονιδάκης 2, Καραγρηγορίου, Κοντογιάννης, Μουρμούρης 5, Σολδάτος 7, Τάλαρος 9(9ρ.), Τσίτουρας 7, Φλίγκος 2.

Elapuse (Αναγνώστου): Αναγνώστου 2, Βλαντής 3, Ζορμπάς 8(7ρ.), Κερχουλάς 12(10ρ.) , Κλαουδάτος 1, Κουτσούκος 4, Μιγιόνης 12(8ρ.), Παπούλιας 3.

Τι μας άρεσε:
Η αμφίρροπη εξέλιξη του παιχνιδιού και το αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.