19/12/2021
Μίνωες 15 10 14 17 - 56 -
Sun City Spurs 15 12 14 18 - 59 -

Όσο ζω, Μαγγώ!

Μετά τους Los Abeles Fakers, ήρθε η σειρά των Sun City Spurs να εκμεταλλευτούν την ήττα των Retro Pacers από τους Escapers και με την δύσκολη νίκη επί των Μινώων με 56-59 , βρίσκονται στην κορυφή του έκτου ομίλου της D2-League, παρέα με τους Fakers και τους Pacers, με τον Μαγγωνάκη να σταματάει στους 30 πόντους!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-15. Για τους Μίνωες 8 πόντους είχε ο Παγώνας και ένα τρίποντο ο Μάρκος, ενώ για τους φιλοξενούμενους το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Μαγγωνάκης με 9 πόντους, έχοντας τις βοήθειες των Παπακωνσταντίνου και Χαραλαμπόπουλου που είχαν 3 ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους Sun City Spurs να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-27, μετά από 7 νέους πόντους του Μαγγωνάκη και 4 του Κουκούλη. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με τον Κυριακόπουλο να έχει 3 πόντους και τους Παπαστάμο, Παγώνα και Μπαχά να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος.

Ούτε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ, με τα Σπυρούνια να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 39-41, χάρη σε 8 νέους πόντους του Μαγγωνάκη. Τους Μίνωες διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Παπαστάμος και Δημόπουλος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 39-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Μαγγωνάκη (6π), Παπακωνσταντίνου (5π), Χαραλαμπόπουλο (4π) και Μελισσάρη (3π) να φωνάζουν παρών, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 56-59. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ανατρέψουν το -11, 45-56, στα τελευταία δύο λεπτά, με τους Πατίρη (6π), Δημόπουλο, Παπαστάμο και Κυριακόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/29 βολές, 11/32 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/21 βολές, 15/39 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Μινώων ο Παγώνας με 12 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 1/2 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Μαγγωνάκης με 30 πόντους, έχοντας 10/11 βολές, 7/10 δίποντα και 2/9 τρίποντα, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

Μίνωες (Παπαστάμος): Μάρκος 7 (1), Πατίρης 6 (2), Παπαστάμος 10 (1), Κυριακόπουλος 8 (1), Μπαχάς 2, Δημόπουλος 11, Παγώνας 12 (2), Αλεξόπουλος

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 2, Παπακωνσταντίνου 8 (2), Μαγγωνάκης 30 (2), Θεοδωρακόπουλος, Νίτσικας, Κουκούλης 6, Φώτος, Χαραλαμπόπουλος 9, Μπόζας, Μελισσάρης 4 (1)

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Δημήτρη Μαγγωνάκη, αλλά και η επιστροφή των Μινώων στο φινάλε!