16/02/2024
Mikrokosmos 8 19 10 14 - 51 -
Red Goats 10 5 11 4 - 30 -

Όσο έπρεπε για το ροζ ο Mikrokosmos!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό της Ζωφριάς ο Mikrokosmos υποδέχθηκε τους Red Goats, με τους γηπεδούχους να προβούν την νίκη σχετικά εύκολα με 51-30.

Καλύτεροι οι Red Goats στο ξεκίνημα βρήκαν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Εξαιρετικός ο Μπουλιαρίτης σημείωσε 6 πόντους με σουτ από μέση απόσταση και έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στην ομάδα του στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 8-10.

Άλλαξαν πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, έκαναν πιο πιεστική την άμυνα τους καταφέρνοντας να περιορίσουν τους αντιπάλους τους. Λύσεις επιθετικά έδωσε ο Γιαννατζόγλου, ο οποίος σημείωσε 9 πόντους στο ημίχρονο, με τον Mikrokosmo να περνάει μπροστά με 27-15.

Στην επανάληψη οι Red Goats, μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με τον Γιακουμή να σημειώνει 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και δίνει ελπίδες στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι είχαν άμεση αντίδραση αυξάνοντας και πάλι την διαφορά πάνω από τους 10.

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικό, με τους γηπεδούχους να έχουν ολοκληρώσει την δουλειά και απλά να αυξάνουν και άλλο την διαφορά πάνω από τους 20 και να παίρνουν σπουδαία νίκη με 51-30.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σιδερέας με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπουλιαρίτης με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 4/6 βολές, 16/40 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 9 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/6 βολές, 11/45 δίποντα και 2/8 τρίποντα, μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 13 λάθη.

Mikrokosmos (Γιαννατζόγλου): Γιαννατζόγλου 11, Γκούμας 7, Ευσταθόπουλος 5, Μπεκιάρης 2, Περράκης 8, Φραγκογιάννης 2, Φρυσάλης 1, Σιδερέας 15

Red Goats (Γιακουμής): Βρύσης 4, Γιακουμής 7, Ερρίπης, Μπουλιαρίτης 15, Νίκου 4

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού!